Prima Pagina / Banat / Metalu’ mai tare decât Cocoșii, rezultat final 4-1 după 1-1 la pauză !

Metalu’ mai tare decât Cocoșii, rezultat final 4-1 după 1-1 la pauză !

IMG_1315Sezonul 2014-1015 stă să bată la ușă. Nu stau însă deloc tinerii și neliniștiții rosso-neri din Valea Domanului coordonați de Dani Oprița. Plecările certe de la Metalu’ sunt Istvan Szabo, Plecanciuc, Dani Vădrariu, Murgoci și Salif Nogo și probabil Andrei Vaștag. Dacă în Valea Domanului se vrea ceva, acest ceva este cu siguranță salvarea de la retrogradare. Noutățile din lotul roș-negrilor: mai bine sa ne abtinem, și-om vedea ce rămân din manjii care bat la porțile din Valea Domanului… Miercuri 9 iulie 2014, pe sinteticul de pe ,,Mircea Chivu’’ din Valea Domanului, tinerii roș-negrii de la Metalul Resița au primit vizita celor de la Cocoșii Orțișoara, din Liga IV-a. Pentru această prima repriză, Dani Oprția a trimis în teren următorul 11: Ciuculescu, Artimon, Ghițoiu, Boceanu, Vâlceanu, Boltașu, Fuchs, Ioani, Simcea, Gheorghe, Stoichescu.

O repriză destul de bună a ambelor echipe din teren, deși la orele meciului erau mult peste 30 de grade. Dar așa-i fotbalul, îl joci pe orice vreme. Până la pauză, ambele echipe au reușit să înscrie câte un gol, întâi roș-negrii prin Stoichescu cu un șut frumos de la marginea careului de la 16m, apoi pentru cocoși a reușit sa egaleze în ultima fază a reprizei Sturza, la o neatenție a fundașilor centrali. Probabil emoțiile pentru că la partidă asistau și ,,seniorii’’ lotului din Valea Domanului. Dar toate au un început și un sfârșit. Pentru repriza secundă, principalul Daniel Oprița a apelat la următorii jucători: Pascal, Iancu, Banac, Dubei, Nicola, Ciucur, Potocianu, Cașeru, Pavlov, Simcea, Stoichescu. și-a fost pană la final 4-1. Cele trei goluri au fost înscrise de Alexandru Ciucur (două) și de Gheorghe. De la gazde i-am mai remarcat pe Patrick Potoceanu și pe fundașul stânga Alex Nicola. Dacă despre Patrick știm, implicarea lui totală când vine vorba despre fotbal, despre puștiul Alexandru Nicola, cu siguranță o sa mai auzim, este acel ,,Tibor Selimesi’’ pe care l-a avut fotbalul romanesc. La sfârșitul meciului, Dani Oprița ne-a spus: ,,Sunt câțiva jucători pe care mai vreau să-i văd în continuare. Sper să găsim jucătorii de care avem nevoie, dar să fie și buni. Vom mai avea un meci marți, cu AS Oravița, iar pentru vinerea cealaltă încercăm să perfectăm un amical cu Vulturii Lugoj’’ .