Prima Pagina / Arad / 1-7 și cea mai rușinoasă înfrângere din istorie în Brazilia vs Germania !

1-7 și cea mai rușinoasă înfrângere din istorie în Brazilia vs Germania !

germaniaBrazilia: Julio Cesar – Maicon, David Luiz, Dante, Marcelo – Luiz Gustavo, Fernandinho – Hulk, Oscar, Bernard – Fred, pe banca Luiz Felipe Scolari, selectioner.
Germania: Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Howedes – Kroos, Khedira, Schweinsteiger – Ozil, Klose, Muller, selectioner Joachim Low.
Brazilienii din primul 11 au adus și un tricou al absentului accidentat Neymar, pentru poza de grup, neștiind ce dezastru avea să se întample după cele 90 de minute… Incă din minutul 3, Marcelo a prins la circa 35m o minge respinsă de apărătorii germani, a avansat câțiva pași și a șutat în diagonală, dar mingea a trecut alături de stâlpul stâng al porții lui Neuer. Replica nemtilor vine în minutul 8, Ozil a primit o pasă în stânga careului și a scos pentru șutul lui Khedira, mingea l-a lovit în spate pe Toni Kroos și faza s-a stins. In minutul 11, Thomas Muller prinde un vole, de la 7-8m dintr-o pasa din cornerul executat de Schweinsteiger si surpriză, Brazilia – Germania 0-1 ! Minutul 17, Marcelo pătrunde în careu și este deposedat prin alunecare de Boateng. In minutul 23, Miro Klose suteaza, Julio Cesar respinge in fata pana la acelasi insistent atacant ajuns la 36 de ani, care nu-l iarta la al doilea sut si Brazilia – Germania 0-2. Brazilienii sunt efectiv uluiti ! Minutul urmator, 24, Lahm centreaza si Toni Kroos marcheaza pentru 0-3. Dupa alte doua minute, minutul 26, Tininho Kroos, isi trece in cont dubla si Brazilia – Germania 0-4 !!! In minutul 28, dupa nici o jumatate de ora de joc, pe Estadio Mineirao e liniste totala, 0-5 pe tabela de scor, Sami Khedira, autor al golului. Se scrie istorie. Brazilienii scriu istorie.

Ba nu, cei care o scriu, sunt nemtii, si-o scriu in Brazilia, producand astfel cele mai negre 28 minute din istoria fotbalului brazilian, si nu numai… Un gol pana la terminarea setului, dar stati asa, e meci de fotbal, nu tenis de camp… In minutul 32 era sa fie set, dar sutul lui Kroos, deviat de Marcelo, îl salvează pe Julio Cesar de umilință… de una și mai mare… Pauză pe Estadio Mineirao, si liniste la Belo Horizonte. Capete plecate ale jucătorilor gazde, lumea plânge în tribune, de la mic la mare. Până țși suporterii germani, respectă tristețile brazilienilor… și e doar pauză… La pauză, iese Mats Hummels și intră Mertesacker la oaspeti. Schimbă și antrenorul gazdelor, ies Hulk și Fernandinho și în locul lor sunt introduși Ramires și Paulinho. Meciul e altfel în această a doua repriză. Brazilienii se duc tăvălug peste nemți, dar europenii îl au în poartă pe Neuer, care arată că-i goalkeeper de top. 5-6 ocazii rămase fără rezultat pe tabela de scor în dreptul gazdelor. Ca să taie din elanul brazilian, selecționerul german îl înlocuiește pe veteranul Miroslav Klose și-l introduce pe teren pe Andre Schurrle. Era minutul 58. jocul se schimbă datorită inspiratiei lui Low, și astfel în minutul 69, Philip Lahm, are o frumoasă incursiune pe dreaptă, centrează perfect si… nou intratul Schurrle face set… Brazilia – Germania 0-6. Ah ! E totuși o partidă de fotbal. Cine cu cine joacă? Cu siguranță că nu acei brazilieni pe care-i știm noi iubitorii de fotbal… sau îi știm… Copiii din tribune, plâng în hohote. Sunt spectatori cu capetele plecate. U MI LIN TA ! Asta le administrează europenii tocmai lor, brazilienilor ! Minutul 79, Andre Schurrle realizează și el dubla, marcând cel mai frumos gol al serii, cu un șut din unghi, care a muscat transversala înainte de a scutura plasa porții lui Julio Cesar, rămas fără replică la șutul nouarului german. IN CRE DI BIL !!! 0-7… Minutul 90, Ozil a primit în spatele fundașilor brazilieni și a finalizat cu un șut pe jos dar mingea a trecut la numai câțiva centimetri de poarta lui Julio Cesar… Atât de aproape de 0-8 ! Repune Julio Cesar lung, mingea ajunge la Oscar, care suteaza puternic si spala rusinea braziliana inscriind golul de onoare. Onoarea cui? La 0-7 MAREA ECHIPA A BRAZILIEI SA INSCRIE GOLUL DE ONOARE ! VAI !!! Selecao … 1-7 cu Germania !!! Lacrimi, lacrimi,lacrimi… Cui folosesc? Spectatorii galben verzi sunt pe scaune împietriți. Au fost umiliți acasă de europeni… Cuvintele sunt de prisos…. GERMANIA este in finală…

Info: fifa.com