Prima Pagina / Arad / ,,Pumele’’ argentiniene doboară ,,Portocala mecanică’’ în Olanda – Argentina 0-0 (2-4 d.l.d)

Argentina 1Olanda: Cillessen – Kuyt, De Vrij, Vlaar, Martins Indi, Blind – De Jong, Sneijder, Wijnaldum – Robben, Van Persie, selectioner Louis Van Gaal.
Argentina: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Biglia, Mascherano, Enzo Perez – Messi, Higuain, Lavezzi, selectioner fiind Alejandro Sabella.
După intonarea imnurilor celor două reprezentative, urmează un minut de reculegere în memoria legendarului Alfredo Di Stefano, decedat la 88 de ani…
90 de minute de fotbal în care cele două garnituri introduse în teren de cei doi selecționeri
n-au riscat și n-au castigat. 90 de minute în care rarele ocazii clare au lipsit cu desăvârșire. Miza prea mare și-a spus cuvântul. Nici dupa cele două reprize de câte 15 minute de prelungiri n-au adus noutați pe tabela de scor astfel ca după 120 de minute scorul înregistrat pe tabela a fost ca cel din minutul 1… 0-0. Si-a urmat loteria loviturilor de departajare…
La Sao Paulo, după tragerea la sorți, europenii au fost desemnați sa execute primi… Vlaar, este primul, execută foarte slab și Romero respinge. De partea cealaltă, Lionel Messi reușește să-l păcălească pe Cillesen si Olanda – Argentina 0-1. Robben trimite în colțul opus lui Romero si Garay șutează puternic sub transversală si Olanda – Argentina 1-2. Vedeta Sneijder execută și Romero respinge iar pentru argentinieni și face ca încă un mare fotbalist să rateze la aceste loterii, Aguero înscrie plasat în Olanda – Argentina 1-3. Kuyt inscrie pentru portocalii și Rodriguez pentru ,,pume’’, Olanda – Argentina 2-4 suficient cât să ducă reprezentanta sud-americană în finala mare a competiției. ,,Pumele’’ lui Lionel Messi vor lupta în Brazilia pentru al treilea titlu, în fața europenilor din Germania. Lionel Messi a fost din nou omul partidei.

Info: fifa.com