Prima Pagina / Arad / „Allez les bleus” deşi fancezii jucau în alb, de bun augur pentru un Elveţia – Franţa 2-5 !

gol frantaLa Salvador de Bahia, brigada de arbitri din Olanda cu Bjorn Kuipers la centru, ajutat fiind de Sander van Roekel şi Erwin Zeinstra, reuervă fiind Svein Oddvar Moen din Norvegia. Selecţionerul elveţienilor, germanul Ottmar Hitzfeld, care a anunţat că după această ediţie de Campionat Mondial se retrage din fotbal a trimis în teren 11-le:
Elveţia: Diego Benaglio – Stephan Lichtsteiner, Steve von Bergen, Johan Djourou, Ricardo Rodriguez – Gokhan Inler, Valon Behrami – Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Admir Mehmedi – Haris Seferovic.
De partea cealaltă, selecţionerul cocoşului galic, Didier Deschamps, s-a decis asupra următorului 11:
Franţa: Hugo Lloris – Mathieu Debuchy, Raphael Varane, Mamadou Sakho, Patrice Evra – Yohan Cabaye – Blaise Matuidi, Moussa Sissoko – Mathieu Valbuena, Olivier Giroud, Karim Benzema.
Cei care arată că vor sunt francezii care în minutul 6, prin Karim Benzema şutează cu efect dar mingea trece alături de poartă. În minutul 7, Giroud l-a lovit pe Steve von Bergen cu gheată în faţă ridicând piciorul prea sus, centralul olandez dictând fault dar făra a-l avertiza pe francez cu cartonaş galben, fundaşul elveţian fiind înlocuit după doar 7 minute de joc cu Senderos. În minutul 17, Valbuena centrează din corner, de pe dreapta, Giroud trimite cu capul de la 11m şi 0-1. Nici n-au repus bine de la centru elveţienii, Behrami greşeşte pasa, Karim Benzema interceptează şi îi pasează lui Matuidi care şutează la colţul scurt şi 0-2 spre bucuria tribunelor care au început să scandeze deja celebrul ,,Allez les bleus” chiar dacă jucătorii francezi purtau echipament alb. În minutul 25, Benzema pătrunde spre careu, intră în careu şutează cu şpiţul dar Benaglio e acolo şi reţine. În minutul 27, elveţienii marchează un gol perfect regulamentar dar olandezul Bjorn Kuipers anulează golul lui Xhaka pe motiv de offside la semnalizarea eronată a conaţionalului Erwin Zeinstra. Elveţienii rămân în atac şi în minutul 31, Mehmedi şutează de la 25m, portarul Lloris respinge în lateral de unde Seferovici reia pe lângă poarta goală, irosind o bună ocazie de-a marca. La faza următoare, Karim Benzema pătrunde în careul elveţian pe stânga, ajunge la linia de fund talonat de Djourou, care îl faultează imprudent pe francez care amplifică, caderea şi olandezul Kuipers arată fără ezitare punctul cu var de la 11m. Penalty pe care îl execută Benzema dar foarte slab, Benaglio respinge în faţă, mingea ajunge la Cabaye care, cu toată poarta goală în faţă trimite puternic cu latul în bara transversală. În minutul 40, după cursul firesc al meciului, Varane pasează excelent în adâncime pentru Giroud, acesta pătrunde pe partea stânga, de unde centrează perfect în faţa porţii, Vlabuena pune doar latul şi marchează pentru un 0-3 firesc după aspectul jocului. În repriza secundă, elveţienii ies la joc şi în minutul 51, Shaqiri şutează de la 23m dar mingea se duce mult pe lângă poartă. În minutul 57 Dzemaili intrat la pauză în locul lui Behrami, şutează de la 20m peste bara transversală, ratând o bună ocazie de-a reduce din avantajul francezilor. În minutul 65, Mehmedi primeşte la 8m de poartă, Lloris îi iese în întâmpinare, dar jucătorul elveţian tratează parcă, cu superficialitate şi şutează peste din poziţie favorabilă. Cum în fotbal, ocaziile se răzbună, în minutul 69 Pogba dă o pasă excelentă cu exteriorul în careu lui Benzema, acesta şutează din întoarcere şi înscrie pentru 0-4. Elveţienii lui Ottmar Hitzfeld sunt la pământ la propriu şi la figurat. În minutul 73, coşmarul elveţienilor continuă, Karim Benzema pasează în dreapta, acolo unde Sissoko preia şi şutează cu latul de la 18m la colţul lung şi 0-5 !!! În minutul 75, ori francezii nu reuşesc să marcheze ori elveţienii sunt ,,norocoşi”, dar, Valbuena şutează de la 12m, Benaglio respinge, mingea revine la Pogba care trimite pe jos, portarul Benaglio intervine din nou, Benzema interceptează şi şutează de la 9m şintindu-l pe acelaşi Benaglio. În minutul 81, elveţienii beneficiază de o lovitură liberă de la 24m, Djemaili şutează pe jos, Karim Benzema ridică picorul din zid, Lloris vede târziu mingea şi 1-5. În minutul 85, tot elveţienii sunt în atac, Shaqiri şutează puternic pe jos de la 23m dar Lloris respinge în extremis. În minutul 87, insistenţa în atac a elveţienilor este încununată cu un nou gol, Xhaka primeşte peste apărătării francezi, şutează din prima şi marchează pentru un 2-5. În minutul
90+3, Benzema a marcat din nou dar şutul său a venit după ce arbitrul fluierase finalul meciului, gol anulat şi rezultat final, Elveţia – Franţa 2-5 !

Info: fifa.com