Home / Arad / COASTA DE FILDEŞ – JAPONIA 2-1 sau Drogba mai tare decât Honda !

COASTA DE FILDEŞ – JAPONIA 2-1 sau Drogba mai tare decât Honda !

cote d-ivoire - japoniaItaipava Arena Peranbuco din Recife, a găzduit partida a doua a grupei C, după ce în prima partidă a grupei, Columbia i-a administrat un 3-0 sec Greciei. A surprins la această partidă lipsa din primul 11 a liderului de necontestat, Didier Drogba. Iată formaţiile aliniate de cele două echipe:
Coasta de Fildes: Barry – Aurier, Zokora, Bamba, Boka – Die, Tiote – Gervinho, Y. Toure, Kalou – Bony
Japonia: Kawashima – Uchida, Yoshida, Morishige, Nagatomo – Yamaguchi, Hasebe – Okazaki, Honda, Kagawa – Osasko
În primul sfert de oră al acestei partide n-am remarcat decât tatonarea. Minutul 4, corner pentru ivorieni, minutul 7 un contraatac ivorian şi Bonz nu reuşeşte decât să obţină un corner, minutul 14 Barry reuşeşte să reţină o centrare a lui Nagatomo. Două minute mai târziu, contrar cursului jocului, cei care marchează sunt niponii prin Honda, care prinde un vinclu din 10m la o centrare venită de la acelaşi Nagatomo. După marcarea golului, cei care se află la cârmă sunt tot niponii, Uchida îl evinenţiază însă pe Barry. Minutul 24, ivorienii ratează o bună ocazie de-a marca în urma unei lovituri libere executate bine de Yaya Toure de la 20m. În minutul 30, o altă lovitură liberă executată de această dată de Boka, nu-şi atinge ţinta, acelaşi Boka ratează din nou un minut mai târziu când trage peste de la 18m. replica niponilor vine abia în minutul 37, Honda patrunde superb, şutează din marginea careului, dar mingea e deviată puţin peste de Bamba. Kalou reia modest cu capul peste poarta din sase metri în minutul 43 şi astfel se intră la cabine cu un 0-1 injust după ceea ce s-a jucat în teren. Repriza secundă începe ăn aceeaşi notă de dominare a africanilor dar fără reultat pozitiv pe tabela de scor. În minutul 51, Hasebe trage pe langă poartă. Africanii atacă şi atacă… Izbânda eforturilor africanilor e încununată în minutul 64 când Bony înscrie cu o lovitură de cap din şapte metri, după o centrare din partea dreaptă. După alte două minute, de pe aceeaşi parte dreaptă o nouă centrare foarte bună şi Gervinho punctează cu o lovitură de cap din opt metri. În minutul 83, Kawashima scoate cu greu în corner un şut trimis de Drogba din lovitură liberă, Didier Drogba intrat pe teren cu două minute înainte de marcarea celor două goluri ivoriene. Acelaşi Drogba, două minute mai târziu, trage din 14m peste. a fost ultima ocazie notabilă a partidei, probabil cea mai slabă de până acum de la această ediţie a Mondialului Brazilian. Una peste alta, o victorie meritată a africanilor.

Info: fifa.com