Prima Pagina / Arad / Arena Amazônia, Manaus în Grupa D, meciul zilei Anglia – Italia 1-2 !

Arena Amazônia, Manaus în Grupa D, meciul zilei Anglia – Italia 1-2 !

balotelli,,Squadra Azzura” lui Cesare Prandelli gata de start, întâlnesc Anglia lui R. Hodgson… Un stadion din Manaus construit special pentru acest Campionat Mondial, peste 200 milioane de Euro cheluiţi în plină criză financiară, într-o ţară considerată sub limita minimă a pragului sărăciei, Arena Amazonia gazdă a patru meciuri, îl găzduieşte pe primul dintre ele. Şi ce meci mai potrivit decât un Anglia – Italia două forţe fotbalistice de pe bătrânul continent…
Anglia: Hart – Johnson, Cahill, Jagielka, Baines – Gerrard, Henderson, Welbeck – Sterling, Rooney, Sturridge. Selectioner R. Hodgson
Italia: Sirigu – Darmian, Barzagli, Paletta, Chiellini – De Rossi – Candreva, Pirlo, Verratti, Marchisio – Balotelli. Selectioner C.Prandelli
Încă din minutul 4, englezii arată că vor şi Sterling şutează fulgerător în plasa laterală a porţii apărată surprinzător de Sirigu. Macaronarii controlează jocul în propria jumătate, combină frumos, dar cei care-s la poartă mai periculoşi sunt tot englezii, care îl presează pe Barzagli, acesta intervine periculos în propriul careu şi e aproape să marcheze un autogol în minutul 24. În minutul 35, un trasor al lui Marchisio de pe la 35m îl surprinde pe Hart şi Italia e-n aer. 0-1. După numai două minute, italienii îngheaţă: Rooney centrează şi Sturridge marchează. 1-1. În ultimul minut al primei reprize, Balotelli a trimis un lob surprinzător, Jagielka a respins cu capul de pe linia porţii şi-n faza imediat următoare, Candreva trimite mingea în bară. Repriza secundă debutează în aceeaşi notă, italienii combină în propria jumătate, pentru ca în minutul 50, un un-doi între Pitlo şi Candreva, acesta din urmă centreauă perfect şi în stilu-i caracteristic, Balotelli pluteşte în aer şi înscrie cu capul.După primirea celui de-al doilea gol, englezilor nu le mai iese nimic decât o singură fază în minutul 62 când Roonez sutează înşelător din 8m de puţin pe lângă poarta lui Sirigu. În minutele de prelungire, italienii beneficiază de-o lovitură liberă, execută extraordinar Andreas Pirlo care loveşte bara transversală. A fost şi ultima fază a meciului, ,,Squadra Azzura” impunându-se la limită.

Info: fifa.com