Home / Banat / Handbal minut cu minut lânga junioarele I de la Universitatea Reşiţa FOTO VIDEO

Handbal minut cu minut lânga junioarele I de la Universitatea Reşiţa FOTO VIDEO

[fvplayer src=’//stiridinbanat.ro/wp-content/uploads/2014/03/Rebecca-Pecoli-Dan-Aliosa-Ulici-Facebook.mp4′ width=400 height=300]

Picture 284

Cine a fost duminică pe 9 martie în Sala Polivalentă din Reşiţa la meciul de handbal dintre junioarele I ale Universităţii Reşiţa şi cele de la Unirea Sânnicolau Mare n-a avut ce regreta. Deşi erau calificate şi matematic, elevele profesorilor Busuioc şi Viaşu nu au făcut pur şi simplu prezenţa la sală. Un public majoritar format din părinţi, fraţi sau alte rude ale handbalistelor de la Universitatea Reşiţa, au încurajat fetele cu toată fiinţa lor. Chiar dacă profesorul Cristian Busuioc a decis să trimită în teren şi fete care au jucat mai puţin în acest sezon, încercând pe cât posibil să odihnească fetele destul de obosite după acest sezon infernal, cu meciuri desfăşurate sâmbata (senioarele) şi duminica (junioarele I) şi încercând să îşi formeze o părere şi despre fetele cu care urmează să participe la turneul final.

[fvplayer src=’//stiridinbanat.ro/wp-content/uploads/2014/03/Caradaica-Alexandra…-Dan-Aliosa-Ulici-Facebook.mp4′ width=400 height=300]

Fetele de la Universitatea n-au dezamagit, sau cel puţin n-au lăsat să se vadă asta, cei doi antrenori Cristian Busuioc şi Liviu Viaşu care au fost mereu cu sfaturi pentru fetele din teren. Dacă Liviu Viaşu n-a scăpat o clipă din ochi reacţiile Alexandrei Popescu, nici Andra Ioţa n-a scăpat de indicaţiile secundului. Profesionalismul lui Cristian Busuioc şi-a spus cuvântul şi la acest meci. N-am remarcat nici o altfel de reacţie a tehnicianului universitarelor, chiar dacă meciul nu prezenta pentru multi dintre noi spectatorii vreo miză. Nu de aceeaşi părere cu mine a fost profesorul Busuioc, părere pe care aveam să o aflu mult mai târziu. Începutul de meci aparţine ca de obicei micilor universitare care marchează trei goluri în primele 6 minute prin Claudia Stănciuc (2) şi unul Claudia Baldovin, cu intervenţii salutare ale Alexandrei Popescu la şuturile Mariei Caradaica, căpitanul de echipă al oaspetelor de la Unirea Sânnicolau Mare. În minutul 7 al meciului, oaspetele reuşesc să spargă gheaţa marcând prin Cristina Darie, pentru ca imediat fetele universitare să repună de la centru şi să înscrie repede prin aceeaşi Claudia Baldovin. Oaspetele marchează şi ele prin căpitanul Maria Alexandra Caradaica şi-n faza imediat următoare Valentina Varga reuşeşte o intercepţie, o angajează în adâncime pe Karina Ignat care nu ratează şi scorul devine 4-3 pentru gazde. În minutul 10 al meciului marchează Claudia Stănciuc şi Claudia Baldovin, ca apoi să-şi facă numărul goalkeeperul gazdelor Alexandra Popescu cu două intervenţii 1 la 1 cu Melania Schulde şi două goluri pe extremă marcate de Cătălina Laura Dumitrescu şi astfel scorul devine 8-3 pentru gazde. În minutul 14, marchează Alexandra Stoianov pentru oaspete şi Claudia Stănciuc pentru gazde, în minutul 15, Maria Alexandra Caradaica pentru oaspete şi Lorena Mocodean pentru universitare. Încurajată frenetic de pe bancă de colege, ,,Mărie” reuşeşte două parade de excepţie şi pe contraatac Cătălina Laura Dumitrescu şi Iasmina Roşian fac tabela să arate 12-5 în minutul 17. Oaspetele înscriu prin Alexandra Caradaica şi Alexandra Stoianov, gazdele replicând prin Rebecca Pecoli şi de două ori prin Iasmina Roşian, astfel că tabela arată în minutul 21 un 15-7 în favoarea gazdelor, gazde care pe fondul unei relaxări încasează trei goluri de la aceeaşi Maria Alexandra Caradaica, scorul devenind 15-10 în minutul 27. Cătălina Laura Dumitrescu pentru gazde şi Valentina Varga pentru oaspete, înscriu fiecare câte un gol şi se intră la cabine cu 16-11.

Picture 492O primă repriză excelentă făcută de Alexandra Popescu şi Cătălina Laura Dumitrescu de la Universitatea Reşiţa şi Valentina Varga şi Alexandra Cadaica de la oaspetele de la Sânnicolau Mare. Am mai remarcat în prima repriză un joc curat cu câte-o eliminare la ambele echipe. Repriza secundă începe în aceeaşi notă de dominare a gazdelor, care reuşesc trei goluri consecutiv prin Alexandra Dinu. Antrenorul oaspetelor cere timp de ohihnă, îşi muştruluieşte elevele şi la reluarea jocului reuşesc să înscrie prin Alexandra Caradaica, mai mult apară genial micuţa ,,Geni” Eugenia Stănilă, care-o pune în postură de gol pe Valentina Varga, care n-o iartă pe Alexandra Popescu şi scorul devine 19-13 în minutul 39. Întră în teren la gazde ,,artileria grea” şi în numai 4 minute, gazdele reuşesc două goluri prin Alexandra Dinu, unul prin Alina Cristea şi un gol ,,marcă înregistrată A.Voina”. În minutul 44 înscriu Alexandra Caradaica pentru oaspete şi Adriana Voina pentru gazde, în minutul 46 înscriu jucătoarele cu numărul 9 de la ambele formaţii, Alexandra Dinu de la gazde şi Silke Schulde de la oaspete, scorul devenind 25-15. Claudia Stanciuc si Alexandra Dinu înscriu iar pentru gazde, pentru oaspete o face Andreea Câmpean, marchează repede şi Alina Cristea de la gazde şi astfel tabela arata în minutul 50 28-16. În ultimele 10 minute ale jocului, oaspetele reuşesc doar trei goluri prin aceeaşi Alexandra Caradaica, în timp ce pentru gazde, Alina Cristea, Alexandra Dinu, Iasmina Roşian toate trei fetele trecându-şi în cont câte-o dublă şi Adriana Voina un gol. Un 35-19 meritat după aspectul jocului. În această a doua repriză, am remarcat-o pe Alexandra Dinu, Adriana Voina de la gazde în timp ce de la oaspete, Maria Alexandra Caradaica a fost de departe cea mai bună.

[fvplayer src=’//stiridinbanat.ro/wp-content/uploads/2014/03/2-X-Alexandra…-Dan-Aliosa-Ulici-Facebook.mp4′ width=400 height=300]

Universitatea Reşiţa: Antrenori Cristian Busuioc şi Liviu Viaşu – Alexandra Popescu, Andra Ioţa – Voina Adriana (4goluri), Alina Cristea (4goluri), Iasmina Roşian (5 goluri), Alexandra Dinu (8goluri), Rebecca Pecoli (1gol), Claudia Baldovin (3goluri), Claudia Stănciuc (5goluri), Lavinia Grozuţa, Alexandra Pîrcioagă, Cătălina Laura Dumitrescu (4goluri), Lorena Mocodean (1gol), Anita Matula.
Unirea Sânnicolau Mare: Antrenor Sura Roosz – Liana Rodean, Eugenia ,,Geni” Stănilă – Karina Ignat (1gol), Cristina Darie (1gol), Alexandra Stoianov (2goluri), Maria Alexandra Caradaica (11goluri), Anamaria Lăcătuş, Silke Schulde (1gol), Valentina Varga (3goluri), Andreea Cîmpean, Melania Schulde.
Au arbitrat Florin Popa şi Eugen Lupu ambii din Drobeta Turnu-Severin.
,,Am încercat astăzi să conturez într-un fel sau altul echipa cu care mergem la turneul final şi-am dat posibilitatea tuturor jucătoarelor să arate unde sunt din punct de vedere sportiv chiar dacă oboseala s-a acumulat. Două zile de vacanţă şi înapoi la treabă” ne-a spus profesorul Busuioc.