Prima Pagina / Arad / Pe Maracana, la Rio de Janeiro, Belgia – Rusia 1-0, în minutul 88 !

Pe Maracana, la Rio de Janeiro, Belgia – Rusia 1-0, în minutul 88 !

Hazard a fost omul meciului Belgia - RusiaCer parţial acoperit, o temperatură de 24 grade Celsius la ora desfăşurării meciului, Vânt de 8m/s, umiditate 73%…
Selecţionerul Marc Wilmots a trimis în teren pentru această partidă următorii jucători:
Belgia: Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vermaelen – Witsel, Fellaini – Mertens, De Bruyne, Hazard – Lukaku
De partea cealaltă, ,,macaronarul” Fabio Capello, s-a decis să trimită în teren urmatorul 11:
Rusia: Akinfeev – Kozlov, Berezutski, Ignashevich, Kombarov – Glushakov, Faizulin – Samedov, Shatov, Kanunnikov – Kokorin
Încă din minutul 2 al partidei, ,,dracii roşii” încearcă, dar Fellaini n-a profitat de cornerul de care au beneficiat. În minutul 12, Faizulin a tras de la marginea careului mare dar Courtois a fost atent şi a respins în faţă, apoi Kompany a trimis în corner. În minutul 14, Mertens îi dă o pasă în centru lui Lukaku care trage dar Ignashevich a respins. În minutul 20, acelaşi Martins, îşi ia o minge din propriul careu, înşiră doi dintre fundaşii ruşi ajunge la marginea careului de 16m dar şutează în plasa laterală a porţii lui Akinfeev. În minutul 22, din nou Martins, care talonat îndeaproape de Kombarov, pătrunde dar şutează peste poartă. În minutul 26, Kanunnikov controlează o minge în careul belgienilor, Alderweireld îl loveşte peste piciorul de control, rusul cade, penalty clar pentru toată lumea, nu şi pentru centralul Felix Brych. În minutul 32 Vertonghen îi ia locul accidentatului Vermaelen. Minutul 35, Shatov şi-a încercat şi el şansa prinzând o torpilă de la 35m dar Courtois e destul de experimentat ca să fie păcălit de-un astfel de şut. În minutul 36, Mertens îl driblează lejer pe Kombarov, a intrat în careu şi-a tras dar Akinfeev a respins în faţă. În minutul 45, Kompany e sărit de-o minge înşelătoare, dar Kokorin trimite din 4m pe lângă poartă şi Belgia – Rusia se încheie după 45 de minute aşa cum a început, 0-0. Repriza secundă debutează cu un joc în care niciuna dintre combatante nu riscă. Notăm prima ocazie a reprizei abia în minutul 71 când Kokorin reia cu capul destul de aproape de transversala lui Courtois în urma unui corner. Două minute mai târziu, este rândul lui Ignaschevich să trimită cu capul peste transversală după o lovitură liberă. În minutul 81, ruşii sunt aproape de deschiderea scorului, dar Eschenko a trimis plasat spre colţul lung mingea trecând la câţiva cm de bară. În minutul 86 ratează Hazard şi după recuperarea din faza următoare, mingea ajunge la Origi care nu-l iartă pe Akinfeev. Minutul 88, gol norocos al ,,dracilor roşii”. Ultima ocazie o au tot belgienii în minutul 90+1, Hazard îi trimite o pasă excelentă lui Mirallas, acesta trage cu sete la colţul scurt dar Akinfeev respinge cu piciorul. Un meci cu un ritm drăcesc care s-a terminat 1-0 pentru belgieni… Hazard a fost OMUL MECIULUI !

Info: fifa.com