Prima Pagina / Arad / Luis Suarez îi ajută pe englezi să-şi facă bagajele, Uruguay – Anglia 2-1 !

Luis Suarez îi ajută pe englezi să-şi facă bagajele, Uruguay – Anglia 2-1 !

get_sh5vp_featured_video($post_id, $width, $height)

uruguay-angliaOscar Tabarez, selecţionerul uruguayan a ales pentru partida cu europenii, inventatori ai fotbalului următorul 11: Uruguay: Muslera – Caceres, Gimenez, Godin, Pereira – Gonzalez, Rios, Lodeiro, Rodriguez – Cavani, Suarez Selecţionerul englez Roy Hodgson, s-a decis pentru următorii 11 jucători: Anglia: Hart – Glen Johnson, Cahill, Jagielka, Baines – Henderson, Gerrard – Sterling, Rooney, Welbeck – Sturridge. După obişnuitul deja joc de tatonare, vine minutul 9 când Godin opreşte mingea cu mâna la limita careului de 16m, primeşte cartonaş galben şi dă posibilitatea englezilor să execute o lovitură liberă. Lovitura a fost executată excelent de Rooney la câţiva milimetri de vinclul porţii lui Muslera. Început bun pentru europeni. În minutul 15, vine replica uruguayană, Cristian Rodriguez trage la colţul lung, însă trasorul său trece puţin peste transversala poarţii lui Hart. În minutul 26, Welbeck a pătruns periculos în careu dar a fost blocat în momentul execuţiei. În minutul 31, Rooney din doi metri a trimis cu capul în transversală. În minutul 38, Cavani, îşi arată valoarea, ia o acţiune pe cont propriu, driblează în stilu-i caracteristic, centrează prietenului său Luis Suarez, care înscrie foarte frumos în dreapta lui Hart. Uruguay – Anglia 1-0… În minutul 41, Sturridge şutează la colţul scurt de la 8m, dar Muslera respinge în corner. A fost ultima acţiune notabilă a primei reprize. Repriza secundă debutează cu aceeaşi uruguayeni în atac. După cornerul perfect executat de Luis Suarez în minutul 49, Hart a reuşit să prindă pe linia porţi, în minutul 52, Cavani scapă singur cu Hart, trage la colţul lung dar mingea trece pe lângă poartă. În minutul 53, Rooney şutează din interiorul careului, dar Muslera este acolo şi reţine. În minutul 74, Sturridge a tras slab dintr-o poziţie buna dar Muslera prinde cu siguranţă. După două ratări monumentale, ghinionistul Rooney a reuşit să spargă gheaţa şi să înscrie primul gol în istoria participărilor sale la Campionatele Mondiale, după o pasă venită de la Glen Johnson. Bucuria englezilor n-a ţinut decât 10 minute. În minutul 84, acelaşi insistent Luis Suarez, excelent lansat de portarul Muslera, intră în careu, şutează cu exteriorul de la 8m pe deasupra lui Hart şi 2-1 pentru uruguayeni. De remarcat că Muslera prin această pasă dată lui Suarez, este al treilea portar din istoria de XX ediţii a campionatelor mondiale, care dă o pasă de gol. Am mai notat la două minute după marcarea golului, înlocuirea lui Suarez, uşor accidentat cu Coates. Final, Uruguay – Anglia şi europenii pot să-i facă bagajele, Luis Suarez jucător în Campionatul Angliei i-a ajutat să facă asta… Info: fifa.com Foto: fifa.com Dan-Alioşa Ulici