Prima Pagina / Arad / Katsouranis ia al doilea galben în minutul 38, dar… Japonia – Grecia 0-0…

Katsouranis ia al doilea galben în minutul 38, dar… Japonia – Grecia 0-0…

JAPONIA - GRECIASelecţionerul niponilor, Alberto Zaccheroni a trimis în teren 11-le:
Japonia: Kawashima – Uchida, Yoshida, Konno, Nagatomo – Yamaguchi, Hasebe – Okazaki, Honda, Okubo – Osako
Fernando Santos, selecţionerul elenilor a apelat la:
Grecia: Karnezis – Manolas, Sokratis, Torosidis, Holebas – Fetfatzidis, Kone, Katsouaranis, Maniatis – Samaras, Mitroglou.
În primele 10 minute ale partidei, n-am remarcat decât pasele greşite de-o parte şi de alta şi încercările jucătorilor ambelor echipe de-a intra în ritm. În minutul 11, consemnat şi primul şut al grecilor către poarta lui Kawashima prin Kone. replica niponă, vine abia în minutul 19, atunci când Osako şutează destul de slab şi Karnezis reţine. Două minute mai târziu, acelaşi Osako trimite plasat dar puţin pe lângă poartă. În minutul 27, un fault din spate a lui Katsouranis, care îi aduce acestuia un cartonaş galben. În minutul 30, Honda execută bine o lovitură liberă de la 22m, Karnezis bine poziţionat respinge. În minutul 35, Mitroglou se accidentează şi este înlocuit cu Gekas. În minutul 38, un fault prostesc a lui Katsouranis, îi aduce acestuia al doilea cartonaş galben şi automat pe cel roşu, lăsându-şi colegii mai bine de-o repriză în 10… În minutul 40, cei care au o bună ocazie de-a deschide scorul sunt elenii, care deşi joacă în 10, se mişcă mai bine, Torosidis şutează excelent, Kawashima intervenit spectaculos. Repriza secundă, începe cu niponii la cârmă, astfel în minutul 50 Endo execută o lovitură liberă de la mare distanţă dar mingea trece destul de departe de poarta europenilor. În minutul 59, în urma unui corner Gekas izbeşte puternic mingea cu capul, Kawashima are o intervenţie de excepţie. În minutul 71, a venit rândul niponului Uchida să irosească o bună ocazie de-a deschide scorul, dar a ,,reuşit” din 5m să şuteze pe lângă. Niponii încearcă fără succes să construiască ceva. Elenii se organizează excelent, mizând şi pe precipitarea atacanţilor niponi care nu mai colaborează, mai mult aceştia nereuşind să se apropie de poarta lui Karnezis. Deşi atacă în valuri, e vizibilă lipsa lucidităţii. În minutul 89, Karnezis reuşeşte să respingă de la rădăcina barei şutul foarte bun executat din lovitură liberă de Endo. Nici cele 5 minute arătate de la margine n-au putut aduce noutăţi pe tabela de scor, astfel încât Asia – Europa (Japonia – Grecia) a înregistrat o nouă remiză.

Info: fifa.com