Ghana USAÎnaintea startului partidei, jucătorii americani au primit un mesaj de încurajare de la Casa Albă, de la însuşi presedintele Statelor Unite, Obama…
Ghana: Kwarasey – K. Asamoah, Boye, Mensah, Opare- Ayew, Rabiu, Muntari, Atsu – Ayew, A. Gyan. Selecţioner, J.Appiah
SUA: Howard – Beasley, Besler, Cameron, Johnson – Beckerman, Jones, Bedoya, Bradley – Dempsey, Altidore. Selecţioner Jurgen Klinsmann
În secunda 30, Clint Dempsey a pătruns excelent în careu şi a finalizat cu stângul la colţul lung, mingea atingând şi bara laterală înainte de a trece linia. 1-0 pentru americani şi ghanezii au de alergat după egalare încă din start… În minutul 15, Gyan este angajat excelent spre poartă, dar Tim Howard goalkeeperul american iese în întâmpinare şi respinge cu piciorul. În minutul 18, americanii puteau majora scorul dar Altidore neatent, tratează superficial o fază, după ce primeşte o pasă în centrul careului, din dreapta, preia, dar şutul său se duce în blocajul fundaşilor africani. În minutul 22, acelaşi Altidore pare să spună ADIO acestui turneu final…iese cu intindere musculară şi intră Aaron Johannson. Minutul 29, Atsu trage fără preluare de la 20m, iar bolta sa cade în spatele porţii adverse, corner. Arbitrul dictează eronat aut de poartă ceea ce-i irită pe africani. Minutul 33 al primei reprize, Gyan şutează foarte bine, din afara careului, dar portarul Tim Howard respinge în lateral. De la margine se arată 5 minute de prelungire pentru prima repriză… În minutul 45+5, pasa trimisă în centrul careului de Gyan nu poate fi preluată corect de Jordan Ayew, care şutează moale în Besley şi astfel se intră la pauză cu acesl 1-0 încă din secunda 30… Repriza secundă începe tot cu africanii în atac, astfel că în minutul 51, Atsu şutează din afara careului, dar mingea se duce foarte departe de poarta lui Howard. Minutul 55, Muntari trage puternic de la 25 de metri, cu stângul, dar balonul se duce puţin pe lângă poartă. În minutul 58, acelaşi Gyan trimite din nou o lovitură de cap bună, la colţul scurt dar Howard este acolo. Minutul 62, Atsu îşi face mingea pe piciorul stâng dar şutează puţin peste bara transversală. În minutul 63 consemnăm şi prima contră a americanilor, Jones şutează de la distanţă, dar portarul ghanez Kwarasey, respinge lateral şi apoi prinde în doi timpi. Minutul 80, Dempsey încheie o acţiune prelungită de atac a americanilor, cu un şut pe care portarul ghanez îl reţine destul de uşor. În minutul 82, Gyan i-a pasat cu călcâiul în marginea careului lui Andre Ayew, acesta a preluat frontal şi a şutat cu exteriorul la colţul scurt al porţii apărate de Howard. Meritată egalare pentru africani. Pe un fond de relaxare, în minutul 85, la doar trei minute după reuşita africanilor, un corner executat de rezerva Zusi, mingea este reluată imparabil în poartă de fundaşul Brooks, cu o lovitură de cap, cu pământul, din centrul careului. Africanii se prăbuşesc la propriu şi la figurat… În minutul 89, Muntari este avertizat cu cartonaş galben… A fost ultimul eveniment notabil al partidei…

Info: fifa.com