Prima Pagina / Arad / PE LOCURI ! FIŢI GATA ! START Campionatului Mondial de fotbal, Brazilia 2014…

PE LOCURI ! FIŢI GATA ! START Campionatului Mondial de fotbal, Brazilia 2014…

Brazilia-2014După o ceremonie de deschidere care s-a vrut fastuoasă şi-a ieşi ce-a ieşit, pentru că forţele civile mobilizate, au făcut uz de încredere şi n-au permis accesul în incinta Arenei Corinthians din Sao Paulo decât a 30% din capacitate, o ceremonie extrem de scurta de circa 30 de minute. Pe strazile din Sao Paolo, bătăile între populaţia săracă în mare parte veniţi din zonele limitrofe şi forţele poliţiei braziliene, s-au soldat cu zeci de arestări şi exagerat de multe spitalizări. Ora 23 00 ora Bucureştiului, la 24 grade Celsius, cu o umiditate de 61%, la startul meciului de debut al WORLD CUP Brasilia 2014, Ediţia XX, Brazilia a dat piept cu vecinii noştri din Croaţia. Luiz Felipe Scolari, antrenorul Braziliei a trimis în teren 11-le: Julio Cesar – Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo – Luiz Gustavo, Oscar, Paulinho – Hulk, Fred, Neymar. De partea cealaltă, Niko Kovac, a ales să intre în teren cu următoarea alcătuire: Pletikosa – Vrsaljko, Corluka, Lovren, Srna – Rakitici – Kovacic, Modric, Perisic – Jelavic, Olic. Partida a fost dată spre judecare unei brigăzi 100% niponeze, cu Yuichi Nishimura la centru, ajutat de Toru Sagara şi Toshiyuki Nagi, arbitru de rezervă fiind desemnat Alireza Faghani din Iran.

La fluierul centralului nipon, s-a petrecut un lucru foarte interesant la Sao Paolo. Toată suflarea braziliană a încetat orice conflict şi la unison au privit care şi pe unde au putut spre ecrane sau din tribune la meci. Începutul meciului a adus cum era de aşteptat echipa Braziliei peste europeni. Mingicăreala tipic brasiliană, pase din prima, combinaţii de efect pentru privitori, driblinguri… 10 minute de joga bonito pentru brazilieni şi-un contraatac al croaţilor, o centrare liftată şi brazilianul Marcelo marchează. Nu se bucură toată Brazilia cum era de aşteptat pemtru că Marcelo şi-a înscris în proprie poartă, iar cei care s-au bucurat în minutul 11 au fost croaţii. În istoria celor XX de ediţii a Cupei Mondiale, Brazilia nu şi-a înscris în proprie poartă, Marcelo reuşind aşadar să spargă gheaţa… 0-1 şi se preconiza o surpriză… Brazilia o ia de la capăt şi îşi continuă jocul de pase obositor pentru adversari, croaţi care par oarecum obosiţi, neadaptaţi cu fusul orar, şi astfel la 17 minute după autogolul lui Marcelo din minutul 11, recuperează prin Oscar o minge la centrul terenului, ii pasează tânărului de 22 de ani Neymar ,,Sperenţa Braziliei”, Neymar slalomează elegant printre jucătorii croaţi şi cu şut excepţional plasează mingea în poarta nefericitului Pletikosa. Bucurie de nedescris pe Arena Corinthians, 1-1. Până la pauză nu a mai ieşit în evidenţă decât Yuichi Nishimura, un Cosmin Corocan al arbitrajului dar la alt nivel, evident, prin greşeli cu sau fără voie. S-a intrat aşadar la pauză cu un 1-1. repriza secundă debutează cu acelaşi joc combinativ al brazilienilor, nimic spectaculos, punctând doar la impresia artistică. În minutul 61 Kovacic este înlocuit cu Brozovic la oaspeţi, iar Luiz Felipe Scolari, face şi el două înlocuiri, minutul 63 Paulinho iese şi intră Hernanes, iar în minutul 68 iese Hulk şi îi lasă locul lui Bernard. Trei minute mai târziu îşi intră în rol Cosmin Corocan, pardon, Yuichi Nishimura şi acordă un penalty destul de uşor gazdelor, lovitură de pedeapsă executată cu tărie de acelaşi puşti Neymar, care-l execută cu destulă şansă pe Pletikosa care respinge balonul către vinclul propriei porţi. 2-1 pentru o Brazilie în delir, dintr-un penalty pe care selectionerul croat Niko Kovac la catalogat ,,UN CIRC”. Mai notăm schimbarea lui Jelavic cu Rebici din minutul 78 la croaţi şi înlocuirea triumfală a lui Neymar în minutul 88 cu Ramires. Când totul părea încheiat, în minutul 90+2, vine şi reuşita de 3 -1 a lui Oscar. La final, „Sint foarte, foarte fericit, mai mult decat am visat vreodata” – declara Neymar în timp ce selecţionerul Croaţiei declara la sfârşitul meciului ,,Ar trebui să plecăm acasă” – (Reuters). Cei peste 61 600 spectatori n-au ratat ocazia să o huiduie copios pe Dilma Rouseff, presedintele Braziliei. Meciul Brazilia – Croaţia (3-1) a contat pentru Grupa A, grupă din care mai fac parte reprezentativele Mexicului şi Camerunului.

info+foto: fifa.com