Home / Arad / Meciul verzilor, Mexic – Camerun doar 1-0, pentru că aşa a vrut Wilmar Roldan !

Meciul verzilor, Mexic – Camerun doar 1-0, pentru că aşa a vrut Wilmar Roldan !

VerziiEstádio das Dunas, Natal, Rio Grande do Norte, a fost gazda celei de-a doua partide a Grupei A, un meci care a adus faţă în faţă reprezentativele Mexicului şi pe cea a statului Camerun. Selecţionerul Mexicului Miguel Herrera, a decis să-l lase pe bancă pe vedeta lui Manchester United, Chicharito Hernandez şi-a apelat la următorul 11: Ochoa – Aguilar, Rodriguez, Marquez, Moreno, Layun – Vazquez, Herrera, Guardado – Dos Santos, Peralta în timp ce germanul Volker Finke, selecţionerul Camerunului a decis să debuteze la World Cup 2014 cu: Itandje – Djeugoué, Chedjou, Nkoulou, Assou-Ekotto – Song, Enoh, Mbia – Moukandjo, Eto’o, Choupo-Moting. Formaţia mexicană s-a năpustit chiar din start spre poarta lui Itandje, dar nu portarul camerunez a fost cel care a ţinut tabela de marcaj intactă ci columbianul Wilmar Roldan, centralul desemnat al partidei. În minutul 7 notăm prima acţiune cu un adevărat fotbal, mexicanii combină frumos, mingea ajunge la Aguilar, acesta centrează în careu, de unde mingea este respinsă de fundaşii camerunezi.

În minutul următor Peralta scapă spre poarta cemerunezilor dar este surprins în poziţie de ofside. În minutul 11, iese la rampă centralul Wilmar Roldan, Giovani înscrie printr-o reluare din prima după ce s-a demarcat excelent dintre fundaşii centrali ai Camerunului, deşi Gio plecase din poziţie regulamentară, jocul a fost oprit pe motiv de ofside. În minutul 16 şi Eto’o înscrie şi el dar dintr-un ofside evident, camerunezul nefiind avertizat cu avertisment deşi marcase după fluierul centralului, iar două minute mai târziu acelaşi insistent Eto’o insistă la o minge în adâncime, fundaşii mexicani respingând în corner. După alte trei minute, Ekotto întoarce doi fundaşi mexicani, centrează excelent pentru acelaşi Eto’o care trimite mingea din 6m în bară. În minutul 29, mexicanului Giovani Dos Santos i se refuză al doilea gol deşi mingea a fost deviată de un jucător african. Urmează 15 minute de asediu continuu a mexicanilor la poarta africană, neconcretizate pe tabela de scor. În debutul reprizei secunde, mexicanii o iau de la capăt cu asediul către poarta camerunezului Itandje, portarul camerunez reuşit o intervenţie cu piciorul la şutul lui Peralta. În minutul 58, Ekotto execută o lovitură liberă de la 20 de metri, mingea este deviată de zid şi se duce în corner. După două goluri nevalidate mexicanilor, în minutul 61 nici măcar centralul columbian Wilmar Roldan nu mai poate face ceva pentru a-i ajuta pe africani, Giovani Dos Santos este blocat de Itandje, iar mingea sare direct la Peralta, care o introduce în poarta goală. Minutul 74 este minutul de debut al lui Chicharito Hernandez la CM 2014, acesta îl schimbă pe marcatorul golului, Peralta, un Chicharito insistent, care în minutul 82 ajunge târziu la o întâlnire cu balonul. În minutul 86 se produce o fază controversată în careul mexican, camerunezii cerând insistent penalty la un henţ evident. În primul minut de prelungiri, Ochoa are o intervenţie excelentă în faţa lui Moukandjo, Ochoa devenit şi jucătorul partidei conform deciziei oficialilor partidei. Până la urmă un 1-0 pe deplin meritat !

info: fifa.com