Home / Banat / Octavian Măzăran pune iar Clubul Sportiv Universitatea Reşiţa pe harta atletismului românesc !

card8gb 1745Bulevardul Alexandru Ioan Cuza din Reşiţa a fost foarte animat duminică 23 martie 2014 şi asta pentru că într-o organizare ireproşabilă, foarte mulţi sportivi de la diferite categorii de vârste s-au întâlnit la startul Campionatului Naţional de marş pe şosea pentru seniori, tineret, juniori şi copii. Primăria Reşiţa, Asociaţia Judeţeană de Atletism Caraş-Severin, Clubul Sportiv Universitatea Reşiţa, Radio Reşiţa au pus umărul şi-a ieşi ce-a ieşit. Acest ,,Sile Dinicu” (Octavian Măzăran) şi-a intrat foarte bine în rol, a mobilizat întreaga suflare sportivă universitară şi mă refer aici la atleţii clubului, handbalişti şi handbaliste, alţi sportivi ai clubului, profesorii sportivilor, a dirijat o ADEVĂRATĂ ORCHESTRĂ A CSU Reşiţa, şi-a mers ca uns totul. Până aici, felicitări ! Puţini ştiu (din păcate) că Marius Cocioran, este singurul atlet reşiţean legitimat la un club sportiv din Caraş-Severin participant la Jocurile Olimpice de la Londra, şi se spera că Marius v-a face o figură frumoasă la 20 Km marş… Bine, speram noi spectatorii, pentru ca profesorul Măzăran privea foarte detaşat cursa.

card8gb 1821În finalul ei, Marius l-a devansat cu 2 minute şi 59 secunde pe colegul său Narcis Mihăilă de la CS Universitatea Reşiţa, după alte 2 minute 59 secunde sosind musceleanul Cosmin Băhneanu. Excelentă performanţa reşiţenilor, care-au ocupat primele două locuri şi pe echipe masculin, CSU Reşiţa şi CSU Reşiţa – tineret, podiumul fiind completat de CSM Suceava. La senioare feminin, 20 Km, oltencele de la CSM Craiova, veniră, concurară şi câştigară: Claudia Ştef, Alina Niţulescu şi Georgiana Enache toate trei de la CSM Craiova, pe echipe CSM Craiova, CSM Craiova-tineret şi CSM Suceava. La 20 Km tineret masculin, reşiţeanul Robert Laţcu a sosit al treilea şi-a punctat astfel şi la echipe, CS Universitatea Reşiţa fiind deatfel singura echipă care a punctat la această categorie. Pe primele două locuri s-au situat doi sportivi de la CS Muscelul Câmpulung Muscel, Cosmin Băhneanu şi Florin Ştirbu. La junioare I 10 Km Mihaela Puşcaşu de la CSM Oneşti podiumul fiind completat de două sportive de la LPS- CSU Alba Iulia, Carmen Molnar şi Mihaela Acatrinei. Andreea Craia de la CSUniversitatea Reşiţa a ocupat locul 9, Andreuţa noastră sosind cu 10 minute întârziere faţă de locul trei… La juniori II 10 Km, Victoraş Dogaru LPS Focşani a fost primul, secondat de Ionuţ Poştoacă de la CS Muscelul Câmpulung Muscel, locul al treilea revenindu-i lui Ionuţ Manolache de la CSM Craiova. Remus Rădoi, CSUniversitatea Reşiţa a ocupat locul 6, Samuel Poliţă de la CSU Reşiţa s-a clasat pe locul 8, iar Alexandru Moţăţăianu CSUniversitatea Reşiţa a ocupat locul 9. În urma acestor rezultate, CSUniversitatea Reşiţa câştigă locul al doilea pe echipe juniori II. Alte rezultate ale sportivilor noştri: Lăcrămioara Căruceriu de la CSUniversitatea Reşiţa a ocupat locul 5 la junioare II 5Km individual, Denisa Zota CSUniversitatea Reşiţa a ocupat locul 11, la junioare III 3 Km. Un bilanţ cu 7 medalii care ţin încă sus steagul atletismului de la CSUniversitatea – CSMŞcolar Reşiţa.

Felicitări pentru organizare, felicitări sportivilor auxiliari de la CSUniversitatea Reşiţa care au fost alături de colegii lor atleţi ! Trebuie să-i felicităm şi pe cei de la Ambulanţa Reşiţa care-au intervenit promp la orice sesizare a sportivilor. Felicitări profesorilor antrenori, felicitări copiilor nostri şi TOTAL RESPECT !