Breaking News
Home / Banat / STELELE BANATULUI – old boys fotbal

STELELE BANATULUI – old boys fotbal

fotbal stelele banatuluiPeste 100 de glorii ale fotbalului din Banat s-au întâlnit în ultimul weekend din ianuarie 2014 la Sala Polivalentă din Reşiţa pentru ediţia a II-a a ,,Stelele Banatului – old boys fotbal”. Numele grele nu s-au lăsat rugate şi-au spus prezent invitaţiei organizatorului acestei a doua ediţii, Dan Silviu Avram. Sprijinit de Consiliul Judeţean Caraş-Severin, de Primaria Reşiţa, de Consiliul Local Reşiţa, de Direcţia Judeţeană de Tineret şi Sport Caraş-Severin, omul Dan Silviu Avram s-a ridicat la nivelul aşteptărilor la această a doua ediţie.
În deschidere, Sorin Frunzăverde, Preşedintele Consiliului Judeţean Caraş-Severin şi Primarul Municipiului Reşiţa, Mihai Stepanescu au rostit câteva cuvinte de mulţumiri pentru participare şi încurajări pentru competiţia sportivă, neplictisind asistenţa de această dată, mai mult fiind acompaniaţi cu aplauze la scenă deschisă. ,,Când le merită, le primesc” îl aud pe-un mucalit din tribună.
Sala plină de copii de la CSM Şcolar Reşiţa şi de la Gloria Reşiţa, de părinţi ai acestora, de alţi iubitori ai sportului rege, veniţi să-i vadă live pe aceia pe care doar prin intermediul televiziunilor au avut posibilitatea să-i urmărească:,,E incredibil să vezi în Polivalenta noastră oameni pe care ai avut posibilitatea să ii vezi doar pe la televizor. Şi mai mult decât atât, să poţi să pui mâna pe Miodrag Belodedici, un mare fotbalist român care-a câştigat cu doua stele, Steaua Bucureşti şi Steaua Roşie Belgrad, doua Cupe ale Campionilor Europeni…” l-am auzit pe Răzvan Munteanu un băiat din GRN96. ,, Am venit să-i văd peste timp pe aceia pe care m-au făcut de-a lungul timpului să uit de griji şi nevoi, chiar dacă pentru o oră şi jumătate pe săptămână, pe Belo, pe Roti, pe Titi Varga, pe cei trei Bă ai lui Poli, Bătrânu, Bărbosu, Băban, să-i mai văd poate odată înainte de-a închide ochii pe Dan Ologeanu, pe Ghiţă Georgevici,pe Arpi Dozsa, pe Ovidiu Telescu, uite-l şi pe Gelu Bochiş…Of…”imi spune un bătrânel cu păr cărunt. Îmi mulţumeşte şi se aşează cănd îi văd o lacrimă că i se rostogoleşte pe obrazul brăzdat de timp…
S-au înscris pentru întrecere opt echipe care au fost împarţite în două grupe.
Grupa A: Reşiţa I, Anina+Bozovici, Oţelu Roşu, Caransebeş
Grupa B: Reşiţa II, Timişoara, Lugoj, Moldova Nouă+Oraviţa

Partidele din grupe, s-au desfăşurat pe-o perioadă de 20 minute şi-au fost arbitrate de Gheorghe Balaj, Marius Nicoară şi Marin Vărzan. Responsabil cu buna dispoziţie, cu informaţii utile sportive pentru spectatori şi crainic al sălii, neobositul Sergiu Taban.

Rezultate Grupa A:
Oţelu Roşu – Anina+Bozovici 1-2
Reşiţa I – Caransebeş 2-0
Reşiţa I – Anina+Bozovici 2-0
Oţelu Roşu – Caransebeş 0-2
Reşiţa I – Oţelu Roşu 1-0
Caransebeş – Anina+Bozovici 0-0

Clasament Grupa A: Reşiţa I 9 puncte; 2. Caransebeş 4 p.; 3. Anina+Bozovici 4 p.; 4. Oţelu Roşu 0 p.

Rezultate Grupa B:
Timişoara – Lugoj 1-4 (pe teren) (3-0 la masa verde)
Reşiţa II – Moldova Nouă+Oraviţa 1-3
Lugoj – Moldova Nouă+Oraviţa 2-3
Timişoara – Reşiţa II 2-2
Timişoara – Moldova Nouă+Oraviţa 0-0
Lugoj – Reşiţa II 4-2

Clasament Grupa B: Moldova Nouă+Oraviţa 7 p.; 2. Timişoara 5 p.; 3. Lugoj 3 p.; 4. Reşiţa II 1 p.

Semifinale:
Reşiţa I – Timişoara 2-1
Caransebeş – Moldova Nouă+Oraviţa 1-1 după penalty-uri 2-3

Finala:
Reşiţa I – Moldova Nouă+Oraviţa 5-1

Reşiţa I: Valentin Boşca, Lucian Dobre, Leontin Doană, Dan Potocianu, Gheorghe Zsizsik, Sevastian Bica, Mircea Bătrânu, Claudiu Balaci, Rocco Sandu, Laurenţiu Furdui.

Reşiţa II: Gelu Bochiş, Valentin Predulescu, Grigore Bora, Ovidiu Telescu, Petru Panescu, Gheorghe Videscu, Constantin Croitoru, Dan Firiţeanu, Ion Florea, Arpad Dozsa, Emil Vlădia, Vasile Popescu, Ion Şirian.

Caransebeş: Dan Doran, Florin Popa, Ioan Bilan, Costel Nemeş, Florin Ardeleanu, Liviu Arnăut, Mihai Paulescu, Giovani Mateiaşi, Iosif Kelemen, Gigi Mărţuică, Dan Silviu Avram, Dezideriu Kelemen.

Moldova Nouă+Oraviţa: Nicolae Muntean, Miodrag Belodedici, Nicolae Tismănariu, Slavoliub Truichici, Zdravco Deianovici, Dumitru Uţă, Adrian Milenovici, Constantin Tismănariu.

Anina+Bozovici: Nicu Marin, Pavel Beloescu, Ion Armanca, Tudor Cita, Adrian Negru, Ion Şuveţi, Petru Voin, Gheorghe Boboescu, Stelian Preda, Sorin Marişescu, Sorin Popescu, Ion Negru, Petru Furdui.

Oţelu Roşu: Măerean Mărgărit, Cristi Meszaros, Cristi Matei, Vasile Marco, Dumitru Vucescu, Vasile Sularu, Daniel Păuna, Mihai Babeu, Petre Drăgan, Ioan Boldea, Simedroni Moise, Nicolae Borca, Eugen Sicaer.

Timişoara: Călin Frunză, Marius Nistor, Iosif Rotariu, Constantin Varga, Marcel Băban, Ionel Bărbosu, Octavian Roşca, Florin Bătrânu.

Lugoj: Sorin Micşa, Horea Onae, Gelu Lungu, Silviu Todorescu, Ioan Haţegan, Cristian Berciu, Doru Novac, Tudor Onae, Dan Tătar, Ioan Golosie, Mihai Popadineţ.

Felicitări învingătorilor, felicitări învinşilor, felicitări spectatorilor, în mare parte dintre ei părinţi cu copii susţinători ai antrenorilor, jucători pentru o zi la CSM Şcolar Reşiţa !
O reuşită totală această a adoua ediţie a ,,STELELOR BANATULUI” … Jos pălăria Dan Silviu Avram pentru TOT !

Dan-Alioşa Ulici

About dan aliosa

Check Also

Alex Pelici e noul antrenor al Mioveniului!

Foarte dinamică şi suprinzătoare, cu meciuri deschise oricărui rezultat şi mutări-surpriză din partea cluburilor, Liga …

4 comments

Lasă un răspuns