Home / Banat / FESTIVALUL „TOAMNA LA GUGULANI – 2013”, ediţia a IV- a

FESTIVALUL „TOAMNA LA GUGULANI – 2013”, ediţia a IV- a

toamna la gugulani

 

PRIMĂRIA MUNICIPIULUI CARANSEBEŞ                   CASA DE CULTURĂ „GEORGE SURU”

 

                                            SERVICIUL PUBLIC „PIAŢA GUGULANILOR”

 

Vă invită în perioada 10 – 14 octombrie 2013, în Piaţa Centrală Agroalimentară

 a municipiului Caransebeş la

 

FESTIVALUL „TOAMNA LA GUGULANI – 2013”, ediţia a IV- a

după următorul program:

JOI, 10.10., ora 12.00                        FESTIVITATEA  DE  DESCHIDERE 

                          12.15                Festivitatea de premiere a expoziţiilor de:

     legume – fructe; păsări exotice, păsări de rasă; animale mici de rasă,

                                                   produse lactate şi apicole, flori, meşteri populari

 

                          13.00       Spectacol cu ANSAMBLUL „ARMENIŞANA”; coregraf, Dumitru Dragomir;

14.00         SPECTACOL DE GALĂ CU TARAFUL „OLANII” şi invitaţii lor

                                                   solişti vocali: Vanesa Olan, Alin Olan, Florica Franţ, Alin Buligă Daniela Văcărescu,

                                                                           Ştefan Isac, Gabi Zaharia, Traian Barbu

                                                          

                                                                      Invitat special ANA MUNTEANU

                                                                                      Dansuri populare cu:

                                                   

Vineri,11.10,                     FESTIVALUL COMUNITĂŢILOR ETNICE DIN BANAT organizat în colaborare cu

 Ora 15.00                            Judeţean pentru Consevarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Caraş-Severin;

 

                                           JURIZAREA MEŞTERILOR GASTRONOMI, de Muzeul Judeţean de Etnografie şi al

                                                                                                                                Regimentrului de Graniţă Caransebeş;

                              

Sâmbătă,12.10                  Dansuri populare cu : „ZESTREA GUGULANILOR”; coregraf, Simion Drăgălina     

 Ora 15.00                            Grupurile de copii de la cursurile de dans popular ai Casei de Cultură „George Suru”,

                                                                            coregraf, Ciprian Ambruş                           

                                                   

                                                  Ansamblul artistic ,,HORA BELINŢULUI” din Belinţ (Timiş)

                                             Coordonatorii ansamblului, prof. Popovici Ioan şi prof. Vasi Gheorghiţă

                                             Conducerea artistică şi coregrafia, Adrian Zimbran

                                           

                                               Formaţia „ROMÂNAŞUL” din Braşov

 

Duminică,13.10              Jurizarea şi premierea expoziţiilor de: păsări de rasă, iepuri, păsări exotice, ovine                                        

  Ora 15.00                                              şi caprine, bovine, suine, cabaline;

                                       Spectacol cu Formaţia NICUŞOR ŢUNEA şi invitaţii săi

                                        Dansuri populare cu „JUNII GUGULANI”, coregraf Adrian Jurchescu

                                       

                                      Ansamblul „PĂSTRĂTORII TRADIŢIEI” din Pecica (Arad)

                                       solişti vocali: Radu Şiclovan, Valer Blidar, Cornelia Tambor şi Florin Lipitor;

                                                                      coregraf, Doru Fetescu

Formaţia BUZAVIRAG din Pecica (Arad)

 

Luni,14.10                                                 SPECTACOLE DE GALĂ CU:

Ora 15.00                                                                             

                                                               Ansamblul  „SEMENICUL” (Reşiţa)

                                                 Solişti vocali: Maria Garaş, Titian Puichiţă, Mirabela Delia, Ramona Viţa

                                                        coregraf, Nistor Ghimboaşă

                                                        conducerea muzicală, Petrică Viţa

                                      Ansamblul profesionist „DANUBIUS” (Drobeta Turnu Severin)

                                            solişti vocali: Luciana Văduva, Ionela Bădălan, Ion Magheru, Angela Magheru,

                                                                   Alina Moţi Drăghia, Anica Ganţu

                                                       coregraf, Dumitru Nadu

                                                       conducerea muzicală, Ion Magheru            

 

 

                                         Organizatorii îşi rezervă dreptul de a aduce modificări programului!

About admin

Check Also

Festivalul Focului la Reșița

Continuă seria evenimentelor #Reșița250 cu “Festivalul Focului”, un eveniment dedicat Reșiței industriale! În acest weekend, …

Lasă un răspuns