Data de 25 septembrie 2020, ca în fiecare an este data care marchează Ziua Europeană a Sportului Școlar. Această activitate este o acțiune organizată  și coordonată la nivel european de Federația Maghiară a Sportului Școlar, iar la nivel național de Asociația Județeană „Sportul pentru Toți” Suceava, sub sloganul „Getting Schools on the Move” și #BEACTIVE al Comisiei Europene. Evenimentul s-a adresat tuturor unităţilor de învăţământ, indiferent de nivelul acestora, care promoveaza activitatea fizică pentru educarea copiilor şi tinerilor. Această activitate se află la ediția a V – a, anul acesta școlar a răspuns provocării și Liceul Tehnologic din Berzovia. Datorită contextului actual de Covid -19, organizatorii au permis școlilor interesate să participe la eveniment sa își aleagă o zi din intervalul 21-25.09.2020 pentru a-și desfășura activitatea. Evenimentul  la Liceul Tehnologic Berzovia a avut loc în data de 23.09.2020, pe terenul de sport al instituției cu începere de la orele 08:00. La acest eveniment au participat cei mai mici școlari, și anume elevii clasei pregătitoare, dar și elevii clasei a X – a. La activități au participat un numar de 28 de elevi din cele două clase. Activitatea a fost coordonată de Domnul profesor BOSIOC BOGDAN IONUȚ – profesor de educație fizică și sport, Domnul director –  profesor MIHOLCEA DAN ALEXANDRU, Doamna director adjunct DRĂGOI STELA-MARIA profesor pentru  învățământ primar și preșcolar .

Mă bucur că am putut participa la această acțiune care este benefică atât pentru noi, cadrele didactice cât și pentru elevii noștri. Cu toate că am fost  limitaţi la activitati din cauza pandemiei de coronavirus, colegul nostru, profesorul de educație fizică și sport, a găsit varianta potrivită, ca elevii noștri să participe la eveniment, au participat elevii clasei a X a, ai căror diriginte este, dar și elevii clasei pregătitoare ai căror învățătoare sunt eu. Copiii au fost încântați de activitate și chiar își doresc să mai participe la astfel de evenimente. – ne-a declarat Doamna Director Adjunct Stela-Maria Drăgoi, profesor învățământ primar și preșcolar la Liceul Tehnologic Berzovia

#ESSD #BeActive #AjsptSuceava

Leave a reply