Prima Pagina / Arad / Brazilia ar fi putut înscrie cât aveau nevoie şi Camerunul încasa cât le trebuia brazilienilor să nu piardă supremaţia grupei… 4-1 a fost suficient !

neymar iarPe ,,Estadio Nacional” la ora debutului Braziliei în meciul cu selecţionata Camerunului erau după spusele organizatorilor 69 112 spectatori. Unul din meciurile interesante de la acest turneu final. Gurile rele spun…
Brazilianul Luiz Felipe Scolari, selecţionerul gazdelor a hotărât să-i folosească în acest meci pe:
BRAZILIA: Julio Cesar – Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo – Paulinho, Luiz Gustavo, Oscar – Hulk, Fred, Neymar
Selecţionerul german al africanilor, Volker Finke a utilizat următorul 11 de start:
CAMERUN: Itandje – Nyom, Matip, N’Koulou, Bedimo – Enoh – Moukandjo, Mbia, N’Guemo, Choupo – Moting – Aboubakar
Meciul n-a debutat până când spectatorii brazilieni prezenţi în tribune nu şi-au făcut numărul. Din faţa micului ecran am fost impresionat de acest număr de virtuozitate: Deşi se terminase Imnul Braziliei, spectatorii încă îl intonau , şi-a fost un cor de peste 60 000 … CU ADEVĂRAT IMPRESIONANT ! Încă din primele secunde ale meciului, era minutul 1, Hulk a fost faultat de către Matip cu mâna peste faţă şi brazilienii beneficiază de-o lovitură liberă indirectă, execută Neymar dar Nyom respinge. În minutul 2, Luiz Gustavo este blocat de Enoh. În minutul 5, Neymar a executat o lovitură de colţ dar direct în braţele lui Itandje. În minutul 10, prima acţiune consistentă a africanilor se încheie cu un şut formidabil al lui Enoh dar Marcelo respinge. În minutul 17, Moukandjo pierde o minge la mijlocul terenului, Luiz Gustavo face o cursă solitară de vreo 40m, centrează precis la Neymar care finalizează elegant, 1-0… Ciudat au pierdut africanii mingea, parcă să le dea dreptate acelora care spuneau înaintea partidei că sud-americanii o să înscrie atât cât au nevoie… În minutul 20, Neymar a fost aproape de al doilea gol, un şut de la marginea careului mare dar portarul african Itandje a respins. Africanii efectiv îi invită pe jucătorii gazde să atace, în minutul 22, Paulinho centrează perfect în careul mic la 4m de unde Fred a reluat din cădere mingea trecând pe lângă poartă. În minutul 26, prima ocazie clară pentruz africani, Matip dintr-o centrare a lui Mbia a trimis cu capul dar mingea a lovit transversala şi întreg stadionul a amuţit preţ de câteva secunde. În acelaşi minut 26, Dani Alves pierde un duel aerian cu Nyom, mingea ajunge la Matip care are o simplă formalitate, îmăinge mingea în poartă şi amuţeşte tribunele, Brazilia – Camerun 1-1 ! Brazilienii îşi mută echipa în 25-ul african şi încearcă să marcheze. Nu a fost nevoie de mult efort pentru că în minutul 34, cine altul decât Neymar, ia o minge de la 25m, slalomează în stilul lui ,,Tomba la Bomba” (n.r. Alberto Tomba), înşiră jaloanele africane într-o mare distracţie şi-l execută în stilu-i caracteristic pe Itandje. 2-1 şi dublă Neymar. Se putea face 3-1 în minutul următor dar Hulk, inexistent în joc până în minutul 35, şutează dar portarul african respinge în corner. Acelaşi Hulk şi acelaşi Itandje sunt actorii principali şi-ai ultimei acţiuni a reprizei, atacantul sud-american nereuşind decât să-i dea posibilitatea portarului african să respingă lovitură de corner, ramasă fără rezultat şi se intră la cabine cu 2-1 suspect de simplu… Repriza secundă îi găseşte pe sud-americani pregătiţi de orice… surpriză de dincolo de la meciul mexicanilor cu croatii… Astfel în minutul 47, Hulk se distrează cu fundaşii africani dar e deposedat regulamentar în careu de către Bedimo. În minutul 49, dacă n-au putut africanii să-i ajute pe sud-americani să se distanşeze pe tabela de scor, i-au ajutat arbitrii, Marcelo centrează perfect pentru Fred, care înscrie precis din poziţie regulamentară, de offside, dar mai contează asta? E 3-1. Situaţia scapă de sub control, în partida Croaţia – Mexic, mexicanii marchează de trei ori în poarta europenilor şi la acest scor, Brazilia e pe locul 2 în grupă. E oare posibil asta? Nicidecum, pentru că în acelaţi minut la auzul veştilor neplăcute de pe celălalt stadion, fundaşii camerunezi greşesc (trebuia doar, nu?), mingea a ajuns la Fernandinho, care a înscris în poarta lui Itandje. Unde-o fi fost oare portarul african? La acest scor, Brazilia era lider al grupei. Liniştea totală în tabăra braziliană o aduce Perisic, DA CROATUL, care înscrie în poarta mexicanilor în minutul 87, aducând spectatorii de pe ESTADIO NACIONAL în fiestă…Şi uite aşa, Brazilia câştigă grupa şi evită pentru etapa următoare să joace împotriva ,,portocalei mecanice”. Un 4-1 Brazilia – Camerun care-i face pe specialişti să afirme că a fost primul meci în care… Dar Dumnezeu ştie…

Info: fifa.com