Home / Arad / Columbia – Grecia 3 – 0 la Belo Horizonte !

Columbia – Grecia 3 – 0 la Belo Horizonte !

columbia-greciaCOLUMBIA: Ospina – Zapata, Yepes, Sanchez, Armero, Aguilar, Gutierrez, Rodriguez, Cuadrado, Ibarbo, Zuniga.
GRECIA: Karnezis – Maniatis, Manolas, Samaras, Kone – Salpingidis, Torosidis, Gekas, Sokratis – Cholevas, Katsouranis.
Un meci mult aşteptat a avut loc într-o atmosferă cu adevărat sud-americană. Lipsa columbienilor de la Campionatele Mondiale timp de 16 ani,
şi-a arătat faţa în jocul etalat sâmbătă seara. Dacă în tribunele arenei Belo Horizonte cei care-au făcut legea au fost columbienii, pe terenul de joc cei care au vrut cu adevărat ceva, au arătat. Încă de la debut, columbienii pun stăpânire pe joc şi îi înghesuie în propriul 16 pe europeni. O centrare de pe dreapta a lui Cuadrado, în minutul 5, îl găseşte liber în centrul careului pe Pablo Armero, care şutează pe jos imparabil pentru 1-0 şi-l face să jubileze în tribune pe absentul acestor Campionate Mondiale, ghinionistul golgeter columbian Radamel Falcao. Minutul imediat următor şutul lui Panagiotis Kone trece puţin pe lângă poarta columbiană. În minutul 17, Şut James Rodriguez de la 20m direct în braţele portarului elen Karnezis. Până în minutul 28 nu mai putem remarca decât jocul combinativ, frumos al sud-americanilor, fără rezultat pe tabelă de scor, dar cu scop precis, acela de a-i obosi pe eleni. Se vede cu ochiul liber asta, elenii nu joacă mai nimic, aşteptând parcă să greşească columbienii. Două ,,ocazii” elene în minutele 28 şi 30 totuşi, la prima, capul lui Torosidis din poziţie bună, se duce ldeparte de poarta lui Ospina, iar la a doua, Panagiotis Kone loveşte din drop din careul de 16m al columbienilor, dar mingea şutată de el se duce în tribune în braţele unui suporter sud-american.

Jocul năucitor de pase al columbienilor îl pune în minutul 37 pe James Rodriguez, în postura de-a marca după o centrare de peste 25m venită de la Zuniga. În minutul 42, tot columbienii sunt la poarta elenă în bună postură de-a marca dar Cuadrado de la 8m luftează, înălţând mingea ca apoi fundaşii eleni să respingă. Minutul 45 al primei reprize, arată de ce Columbia este la acest Campionat Mondial. Îl are în poartă pe acest Ospina, care respinge printr-o paradă de excepţie amintindu-ne de Higuita, alt columbian de mare valoare, Panagiotis Kone trage frumos de la 20m. O primă repriză dominată pe teren şi în tribune de sud-americani. Repriza secundă nu ne surprinde şi începe la fel ca prima, în aceeaşi notă de dominare a sud-americanilor şi după numai patru minute de la reluare, James Rodriguez şutează puternic de la 20m, portarul elen Karnezis respinge de lângă bară. În minutul 52, la un interval de numai câteva secunde, Soktratis şi Salpingidis sunt avertizaţi cu cartonaşe galbene, ultimul fiind înlocuit patru minute mai târziu cu Fetfazidis. Minutul 58 al partidei, după o lovitură de la colţ, Aquilar deviază uşor balonul din execuţia lui James Rodriguez, acestă ajunge la Gutierrez care singur la câşiva metri împinge mingea în plasă pentru un 2-0 pe deplin meritat. Elenii ies la joc şi astfel în minutul 63, Torosidis centrează şi Gekas trimite cu capul în transversala porţii columbiene de la aproximativ 10m. În minutul 85 tot grecii sunt mai aproape de gol, şutul lui Samaras de la 20m trece apoape de poarta lui Ospina. Şi cum în fotbal, ocaziile se răzbună, în minutul al treilea al prelungirilor, cel mai bun jucător al sud-americanilor, James Rodrigues marchează şi el declansând fiesta în tribune. Un 3-0 pe care noi românii îl savurăm cu o oarecare satisfacţie…

Info: fifa.com
Dan-Alioşa Ulici

About dan aliosa

Check Also

N-au energie electrică, dar vor avea energie solară

Comunele Armeniș, Băuțar, Buchin, Cornereva și Sichevița (în total 192 de gospodării izolate, neracordate …