IKERArena Fonte Nova, Salvador, Bahia, aduce faţă în faţă două dintre forţele fotbalului mondial actual. S-au întălnit în fapt, deţinătoarea trofeului Spania şi una dintre aspirantele la titlul mondial,Olanda.
Spania antrenată de Vicente del Bosque: Casillas – Azpilicueta, Sergio Ramos, Gerard Pique, Jordi Alba – Xavi, Busquets, Xabi Alonso – David Silva, Iniesta – Diego Costa.
De partea cealaltă, selecţionerul Luis van Gaal, a trimis în teren următorul 11: Cillessen – Janmaat, Ron Vlaar, Stefan de Vrij, Bruno Martins Indi, Daley Blind – de Guzman, Nigel de Jong – Wesley Sneijder – van Persie, Robben.
Înfruntarea dintre campioana si vicecampioana mondială a fost un adevărat cap de afiş al zilei şi nu numai. O revansă sau nu? Asta a fost întrebarea înainte de partidă. Aveam să aflăm adevărul după cele 90 de minute de joc, plus cele câteva minute de prelungiri. Prima mare ocazie aparţine batavilor, în minutul 8, Sneijder scapă spre poarta spaniolilor, dar nu-l poate învinge pe Casillas din poziţie destul de favorabilă dar grea, având doi fundaşi în spate. Două minute mai târziu, vine replica spaniolilor care ripostează printr-un frumos şut de la 20m puţin peste poartă. Fluierat non stop pentru că a ales să joace pentru Spania în detrimentul gazdelor, Brazilia, Diego Costa pierde cam toate baloanele şi dă posibilitatea portocalei mecanice să contraatace periculos, nu şi pe tabela de scor. Acelaşi Diego Costa este la finalizarea din minutul 18, când trimite departe de poartă. Acelaşi Diego Costa, este şi cel care cade foarte uşor în minutul 26 la un contact în careu cu Stefan de Vrij, suficient de teatral încâr arbitrul întâlniri italianul Rizzoli să arate punctul cu var de la 11m.

Execută şi marchează impecabil Xabi Alonso pentru un 1-0 meritat după cursul jocului. Jocul dur al batavilor, la fel ca în urmă cu patru ani la campionatul mondial din Africa de Sud, din finală, s-a văzut şi-n partida inaugurală a Grupei B de la campionatul Mondial, Brazilia 2014. La acest scor portocalii ies la joc şi astfel în minutul 32, Daley Blind centrează periculos în faţa porţii lui Casillas, Sergio Ramos luftează, dar Van Persie nu ajunge la minge. În minutul 35 Nigel de Jong, de la 25 de metri, Iker Casillas prinde cu siguranţă. În minutul 39, centralul italian Nicola Rizzoli îl iartă pe De Guzman de al doilea galben (minutul 24 a fost avertizat întâia dată), iar acum a făcut din nou un fault de galben, de galben în schimb nu scapă De Vrij, un cartonaşul meritat în urma jocului dur. În minutul 43 al partidei, David Silva a încercat o scăriţă peste Cillesen, dar portarul Olandei a reuşit să respingă în corner, minut în care Blind aruncă o minge peste apărarea spaniolilor şi Van Persie trimite spectaculos cu capul peste împietritul căpitan, Casillas. Un 1-1 meritat după aspectul jocului, scor cu care se intră la cabine. Repriza secundă debutează ca şi prima. Spaniolii combinativi, eficienţi pană lângă 16-le batavilor. Minutul 49, Iniesta lutează pe jos, punându-l în valoare pe Cillesen care reţine în doi timpi. Portocala mecanică începe să joace, artizanul Robben preia după o pasă a aceluiaşi Blind, îi slalomează pe fundaşii centrali spanioli, îi ridiculizează efectiv şi înscrie pe centrul porţii lui Casillas plecat în partea dreaptă. 1-2 meritat după aceste 8 minute scurse după pauză. Un minut mai târziu, Diego Costa este iertat de italianul Rizzoli de cartonaşul roşu, după lovirea lui Indi Martins, în schimb nu este iertat deloc de spectatori care-şi intensifică apostrofările verbale la adresa spaniolului. Tot olandezii sunt la cârma partidei şi în minutul 59, Van Persie trimite din vole, de la 10-12 metri lateral dreapta, în transversala porţii lui Iker Casillas! În minutul 63 Van Persie se ciocneşte cu Casillias, centralul italian nu acordă faultul, mingea ajunsă la De Vrij, este trimisă de acesta cu capul în plasă. 1-3 pe tabela de scor şi spaniolii sunt KO !!! Spaniolii ies la joc şi în minutul 67 David Silva marchează, dar golul nu este validat, ofsideul fiind evident. Minutul 72, este minutul în care o comite şi căpitanul spaniol Iker Casillias, Van Persie îi fură mingea pe care o trimite în poartă cu toată opoziţia lui Gerard Pique. 1-4 dezastruos pentru campioana mondiala încă în exerciţiu. În minutul 76, Sergio Ramos execută frumos o lovitură liberă de la vreo 25m, de puţin pe lângă poarta batavilor. Minutul 80, e minutul în care Arjen Roben ia o minge pe cont propriu, ridiculizează întreaga apărare iberică şi-l execută pe Casillas şi-şi trece în cont dubla şi arată ,,MANITA” către spectatorii spanioli cu capetele plecate din tribune… 1-5 umilitor pentru campioni… Minutul 87 al meciului, Iker Casillas are o dublă intervenţie salvatoare la şuturile lui Wijnaldum şi Robben. Umilinţă totală pentru iberici ! Spania – Olanda, cea mai drastică înfrângere pentru o campioană en-titre la debut în istoria celor XX de ediţii.

info:fifa.com