
Ca urmare a acidentului ce a avut loc pe o pârtie aflată pe Muntele Semenic, accident în care a fost implicat un copil de 10 ani, prefectul județului Caraș-Severin, Silviu Hurduzeu, a dispus controale la toate instalaţiile de transport persoane pe cablu care funcţionează în staţiunile montane Semenic, Văliug-Crivaia şi Muntele Mic.
Controalele au fost efectuate de inspectori din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Caraş-Severin conform competenţelor legale şi au avut ca obiectiv verificarea modului în care deţinătorii şi utilizatorii instalaţiilor de transport persoane pe cablu respectă prevederile legislaţiei cu privire la punerea în funcţiune, exploatarea şi mentenanţa acestor echipamente.
Au fost verificate toate instalaţiile existente în judeţ, mai exact, un număr de două instalaţii de transport persoane pe cablu de tip telescaun, unul în staţiunea Văliug-Crivaia şi unul în staţiunea Muntele Mic, şi un număr de şase instalaţii de transport persoane pe cablu de tip teleski, trei în staţiunea Semenic şi alte trei în staţiunea Muntele Mic.
Această acțiune a fost necesară și ca o măsură de siguranță, având în vedere că tot mai mulți copii merg în această perioadă în stațiunile montane din județ.
Din fericire controalele au avut rezultate pozitive sub toate aspectele.
Așadar, suntem în siguranță pe toate pârtiile existente aici.