Lidl România recheamă preventiv produsul „Belbake Fulgi nucă cocoș, 200g“, cu termenul de valabilitate 21.11.2019 și lotul 34188, potrivit unui anunț făcut de Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA).

„S-a constatat că produsul afectat conţine conservantul dioxid de sulf nedeclarat pe etichetă. Din cauza posibilelor reacţii alergice la ingerare, clienţii cu alergie la sulfiţi ar trebui să ţină cont, neapărat, de retragere şi să nu consume în niciun caz produsul. Având în vedere posibilele reacții alergice în urmă consumului, clienții alergici la sulfiţi trebuie să acorde o atenție absolută acestei rechemări. Pentru acele persoane care nu sunt alergice la sulfiți, produsul este apt pentru consum”, susțin reprezentanții Lidl România.

Lidl România susține că, în momentul în care a aflat pe această situație, a scos produsul de la vânzare.

Produsul poate fi returnat în toate magazinele Lidl, iar contravaloarea produsului va fi restituită, fără a fi necesară prezentarea bonului fiscal.

„Această retragere vizează exclusiv produsul «Belbake Fulgi nucă cocoș, 200g», cu termenul de valabilitate 21.11.2019 și lotul 34188. Alte produse vândute de Lidl România, inclusiv alte produse din gama Belbake, nu sunt afectate de această rechemare”, au mai precizat reprezentanții Lidl România.

Leave a reply