Prima Pagina / Arad / CS Metalul Reşiţa, doar 1-1 la Oradea dar trupa lui Daniel Opriţa rămâne lider al seriei a II-a !

Picture 452La 3:30, atunci când imperialul cocoş încă doarme, m-am îmbarcat în autocarul băieţilor lui Marcel Guşcă din Guardia Rosso Nera 1996, de jos de la ,,Confecţii’’ către Oradea, acolo unde avea să se desfăşoare pe stadionul ,,Iuliu Bodola’’ partida de fotbal dintre gazde, FC Bihor Oradea aflaţi pe locul ,,lanternei roşii’’ şi liderul seriei a II-a, CS Metalul Reşiţa. Un octombrie 4 din 2014 foarte interesant din mai multe puncte de vedere. Nu intrăm în anumite chestiuni care efectiv nu ne privesc dar nu pică bine nici antrenorilor şi nici jucătorilor de la CS Metalul Reşiţa. Că nu place multora locul pe care se află formaţia lui Dani Opriţa, că sunt tot felul de discuţii care mai de care… OAMENI BUNI ! De ce nu lăsaţi aceşti copii în pace? Încă de la Oradea, am încercat să îi încurajez pe băieţi aşa cum mă pricep eu, am încercat să stau de vorbă cu o oră şi jumătate înainte de partidă cu ei. Foarte bucuroşi de poziţia muncită, de lideri, dar mâhniţi de discuţiile care se crează pe nici nu te aştepţi unde… Cu ce scop? Aceşti cârcotaşi de doi bani, care ştiţi doar să vedeţi paiele din ochii altora, dar nu sunteţi în stare să vă vedeţi bârnele din proprii ochi… OGOIŢI-VĂ !
Am fost întâmpinaţi la Oradea de-o ploaie măruntă de toamnă. Gazonul stadionului orădean ,,Iuliu Bodola’’ la ora startului partidei: IMPECABIL ! Spectatori, în jur de 150, hai poate 200, din partea gazdelor. De la Reşiţa, au fost pe stadion în GRN96 58 de persoane, TOŢI PLĂTITORI ai unui bilet de 10 lei. Dacă de partea gazdelor, femeile şi copiii au avut acces gratuit, nu la acelaşi tratament au fost supuşi cei din GRN96. Se ştie că în cadrul GRN96, este şi-o aripă a fetelor, intitulată sugestiv ,,Ultra Girls’’. Ei bine, cele două domnişoare au plătit şi ele câte 10 lei. Nici asta nu a fost o problemă. Nici faptul că în GRN96 Marcel Guşcă încearcă o ,,intinerire’’ nu e nimic rău. Bilă neagră din păcate pentru organizatori, a doua, pentru simplul fapt că ,,Piciul Denis’’ a fost nevoit să îşi cumpere bilet de intrare. Din păcate tratamentul la care au fost supuşi oaspeţii spectatori veniţi de la peste 300 km nu a unul adecvat. Marcel Guşcă a plătit şi biletul puştiului, un puşti care a reuşit să adune 15 lei, din propriile economii ca să facă deplasarea cu GRN96. ,,Am fost şi eu odată ca el. Îl privesc pe Denis şi mă văd pe mine copil. Mă văd acum vreo 30 şi ceva de ani în urmă, cum mi se permitea să ating un steag roş-negru. Şi cum să-l las pe pici să-şi plătescă cei 10 lei?’’ îmi povesteşte liderul Marcel Guşcă cu ochii împăienjeniţi… Nu ştiam ce să fac exact, să scriu 58, să scriu 57 şi jumătate, am decis să trec totuşi 58 şi asta pentru că puştiul DENIS a strigat cât l-au ţinut plămânii lui de pici, peste 90 de minute cât a ţinut partida…
Brigada de arbitri, a fost condusă la centru de Botaş Nicolae Cătălin din Timişoara secondat la cele două linii de Simonis Andrei din Bucureşti şi de Cătană Cristian din Târgovişte, rezervă pentru arbitri fiind delegat Roşu Flavius Alin din Timişoara. Ca observatori, Bucur Mircea din Târgu Mureş şi Malac Romeo din Timişoara.
FC Bihor Oradea, antrenată de Alex Pelici a folosit următoarea formulă de start: Fildan, Pop, Speroni, Sorian, Lukacs Z, Lukacs R, Pascariu, Leţan, Haş, Străuţ, Lazar.
Echipa CS Metalul Reşiţa antrenată de Daniel Opriţa, a început partida în formula: Zimmermann, Cristian R, Ciobanu, Ciucă, Aniţoiu, Enescu, Feher, Vasile Oct., Neagoe, Manole, Buhăescu.
Picture 366Meciul începe cu oaspeţii la minge, care pun stăpânire pe mijlocul terenului, oaspeţi care au prima ocazie în minutul 7, când Neagoe centrează dar prea înalt pentru Buhăescu şi mingea se scurge afară. Degajarea portarului Fildan, foarte lungă lateral dreapta a sensului de atac al gazdelor, mingea ajunge la Raymond Lukacs care şutează către poartă dar se opune excelent Ciucă. Minutul 14, acţiune prelungită a reşiţenilor dar Buhăescu este surprins în afara din joc. În minutul 15, am fi putut asista la deschiderea scorului, Raymond Lukacs preia frumos cu spatele la poarta lui Zimmermann, face o piruetă şi şutează de puţin alături de bara stăngă a porţii goalkeeperului reşiţean. Minutul 18, atac prelungit al gazdelor, care reuşesc o ţesătură de pase (la 18 m-am oprit să mai număr) dar destul de departe de buturile oaspeţilor. Minutul 19, un şut excelent al aceluiaşi Raymond Lukacs, dar Ciucă bine plasat reuşeşte să trimită în corner. Minutul 20, cornerul este executat de Sorian, Străuţ îl jenează pe portarul Zimmernann, acesta scapă mingea în faţa de unde Pascariu pune latul pentru 1-0. Dacă la un post naţional teritorial de radio, post care a efectuat transmisia pe unde radio( post al cărui nume nu merită deloc amintit tocmai pentru că a relatat faptele cum nu s-au întâmplat), crainicul a anunţat că galeria oaspeţilor a fost redusă la tăcere, în fapt lucrurile nu au stat deloc aşa, Guardia Rosso Nera 1996 parcă şi mai tare a fost îndârjită să-şi încurajeze echipa favorită. După încasarea golului, căpitanul echipei din Reşiţa a protestat, susţinând că a fost faultat în careul mic propriu, centralul Botaş Nicolae Cătălin acordându-i cartonaş galben. După ce au primit golul, echipa din Banat iese la joc şi în minutul 24, insistenţa lui Octavian Vasile, îl aduce pe acesta în posesia balonului, dar centrarea este paralelă cu poarta lui Fildan. Minutul 25, excelentă intervenia lui Sorin Ciobanu în apărare, pe contraatac, Dănuţ Enescu este faultat la 35 lateral dreapta de poarta orădeană, şutul din lovitură liberă a lui Andrei Neagoe, rămâne fără rezultat pe tabela de scor în dreptul oaspeţilor. În minutul 29, jocul dur al lui Străuţ, îi atrage acestuia o penalitate din partea centralului, care-i arată fără ezitare cartonaşul galben, soartă pe care o împărtăşeşte şi colegul lui Raul Speroni 4 minute mai târziu pentru aceeaşi infracţiune. În minutul 37, am asistat la o fază hilară, la o centrare de pe la 25 metri central dreapta pe atacul oaspeţilor, Florin Lazăr deviază vizibil mingea schimbându-i traiectoria, Octavian Vasile protejează mingea până aceasta se duce în afara terenului în corner, Simonis Andrei din Bucureşti aflat la acea tuşă ridică fanionul, rămâne cu el sus, până când centralul timişorean a arătat colţul careului mic şi repunere din 6 metri pentru gazde. Dacă n-ar fi intervenit centralul Botaş Nicolae Cătălin, cu siguranţâ că la această oră asitentul ar fi fost acolo pe teren cu fanionul ridicat… Până la pauză, partida s-a derulat între cele două careuri de 16 metri, niciuna dintre echipe nereuşind mai nimic. Am mai notat doar accidentarea lui Leonard Manole, care a jucat într-un picior până la pauză… De la cabine se intră cu alt tonus, Manole a ramas la cabină, în locul lui, Daniel Opriţa l-a introdus pe Alin Roman. După alte cinci minute, tehnicianul Daniel Opriţa a ales să opereze două modificări: ies Andrei Neagoe şi Dănuţ Enescu, locul lor este luat de Claudiu Ionescu şi de Laurenţiu ,,Cacao’’ Breşneni. După aceste două mutări, jocul CS Metalului din Reşiţa se schimbă, încep să se lege parcă altfel pasele, moment în care iese la rampă celălalt asistent, Cătană Cristian din Târgovişte, care nu indică întâi o lovitură liberă la un fault asupra lui Octavian Vasile a lui Pop Florin, iar în aceeaşi fază, la doar câteva secunde distanţă pe o recuperare a lui Sorin Ciobanu, mingea deviată iese în corner, fapt văzut de toţi spectatorii şi jucătorii, numai de asistent nu… În minutul 57, Raymond Lukacs are şansa de 2-0 dar căpitanul bănăţenilor este la post şi reţine cu siguranţă. Un minut mai târziu, la un fault asupra lui Ciobanu, portarul Zimmermann vrea să degajeze repede mingea dar Raul Speroni nu vrea să meargă decât până la 6 metri de minge, şi portarul Reşiţei intră în gura celor 13 suporteri ai gazdelor. În minutul 72 (!) am notat şi primul şut pe spaţiul porţii orădenilor, Robert Cristian, vrând să centreze a nimerit cadrul porţii lui Fildan, portarul gazdelor reţinând cu uşurinţă. Două schimbări am notat şi la gazde, prima în minutul 74 când Speroni îi lasă locul lui Mădălin Stancu, a doua în faza imediat următoare, când meciul a fost interupt, a ieşit Zsombor Lukacs şi-a intrat Vlad Marius. Încurajaţi fără întrerupere de cei 58 de suporteri aflaţi în tribune, reşiţenii reuşesc să năucească partea dreaptă a apărării orădene, mingea circulă perfect de la ,,Cacao’’ Breşneni către Alin Roman, acesta centrează perfect peste apărarea visătoare a gazdelor, iar fruntea lui Vasile Buhăescu renăştea speranţele excelenţilor suporteri GRN96, FC Bihor Oradea – CS Metalul Reşiţa 1-1. În minutul 82, Alex Pelici face şi a treia modificare, iese excelentul jucător cu numărul 9, Raymond Lukacs şi întră în locul lui Victor Dobrescu. Se joacă cu garda jos, gazdele se aruncă în atac şi cu numai 3 minute înainte de fluierul de final, Vlad Marius ajuns într-o poziţie excelentă de a marca, face ceea ce-a făcut din aceeaşi poziţie în prima repriza aproximativ din acelaşi loc Octavian Vasile, a trimis paralel cu poarta. Echipa reşiţeană putea pleca de la Oradea cu toate cele trei puncte, în minutul 90+3, două driblinguri ale lui ,,Cacao’’ lasă în lateral doi jucători obosiţi ai gazdelor, Îl driblează şi pe Lazăr, acesta faultând şi centralul Botaş Nicolae Cătălin, a arătat fără ezitare punctul cu var de la 11 metri… Vasile Buhăescu şi-ar fi putut trece în cont dubla, dar portarul gazdelor Fildan a ghicit colţul unde a trimis marcatorul golului oaspeţilor, salvând unul din cele 3 puncte. După parada lui Fildan, centralul Botaş a pus capăt întâlnirii, echipa oaspete primind aplauze la scenă deschisă şi încurajări de la susţinătorii grupării GRN96. Vizibil supăraţi de cele două puncte irosite, cu capetele plecate, jucătorii CS Metalului din Reşiţa au fost aplaudaţi îndelung şi rugaţi să ridice capul sus… GRN96 a cântat iar… ,,Cine e pe primul loc?… Metalu’ e…’’ La sfârşitul partidei, atunci când jucătorii s-au dus către cabine, a venit la mine un domn din Oradea: ,,De pe vremea când ne vizitau aici la Oradea mari echipe, n-am mai văzut o galerie aşa de frumoasă. M-aţi cucerit, pentru că voi nu înjuraţi, voi nu aveţi nimic de împărţit cu nimeni. Adevăraţii suporteri se comportă cum s-a comportat galeria de la Reşiţa. După ce jucătorul vostru a ratat acel 11 metri, voi l-aţi aplaudat şi încurajat. Bravo galeriei de la Reşiţa. Voi meritaţi în Divizia A (n.r: Liga Naţională). Felicitări şi mult noroc’’. Vreau să aduc mulţumiri şi acelora care au făcut posibilă deplasarea suporterilor la Oradea !