Breaking News
Home / BĂILE HERCULANE / Final neaşteptat la Anina în finala Cupei României 2013-2015…

Final neaşteptat la Anina în finala Cupei României 2013-2015…

poze 708Cronicarii vestului s-au învăţat să scrie după ,, UN ” tefefon. Haideţi să nu aruncăm cu pietre, haideţi să fim realişti dacă tot ne dăm ziarişti… La pomul lăudat să nu te duci cu sacul spune un proverb, noi cei de la Stiri din Banat suntem acolo în miezul evenimentelor şi consider că suntem îndreptăţiţi să relatăm ceea ce-a fost la Finala Cupei României, faza judeţeană 2013-2015 desfăşurată pe stadionul ,,Minerul” din Anina, între formaţia gazdă MINERUL ANINA şi SEMENICUL VĂLIUG. Am tras cu urechea, recunosc, pe sub geamurile vestiarului oaspeţilor partidei şi-am auzit: ,,Silviule ai mare grijă că pe tine te au în vizor. Nici un meci nu seamănă cu altul. Chiar dacă sâmbătă i-am bătut cu 3-0 aici la ei acasă, azi v-a fi cu totul altceva. Gherasime, nici tu nu scapi de Corocan, aşa că aveţi mare grijă. Meşinschi ăsta v-a face pe dracu în patru să câştige”. Minerul Anina: Curcudel Marius, Picioruş Bogdan, Dogariu Marius, Rad Bogdan, Mihăeş Cosmin, Chiraşcu Ciprian, Ştefan Adrian, Băcilă Iliuţă, Cîrdu Ioan, Botiş Bogdan. Antrenori, Marian Meşinschi şi Ioan Boboescu. Pe banca de rezerve: Onofraş Beniamin, Sârghe Gabriel, Radu Ovidiu, Crăciun Mihai, Radu Gheorghe, Negrea Flavius. Semenicul Văliug : Motreanu Cristian, Fidler Iulian, Gherasim Ciprian, Muntean Răzvan, Martin Valentin, Izvernar Silviu, Ursu Bogdan, Hapău Ciprian, Crăciunescu Alexandru, David Răzvan, Mateiaşi Eduard. Antrenorii Daniel Anghel şi Lucian Dobre i-au avut pe banca de rezerve pe: Fomitescu Matei, Traia Sebastian, Minea Dănuţ, Miu Caius, Urs Adrian, Căpăţână Mihai. Meciul începe în forţă şi ambele echipe au ocazii bune de a marca încă din start. Până în minutul 7 al partidei, intrările prin alunecare sau comentariile au fost interzise de centralul Corocan, acesta sancţionând cu avertismente doi jucători ai oaspeţilor, aratându-le cartonaşe galbene. Două parade excelente ale portarului de la Văliug, Cristi Motreanu, fac ca scorul să rămână alb. O acţiune cursivă a oaspeţilor în minutul 12 face ca, Martin Valentin să vadă galben în faţa ochilor pentru lovirea balonului după fluierul centralului. Un presupus ofside nesemnalizat de la margine dar fluierat de central. Imediat după executarea loviturii libere a gazdelor, Eduard Mateiaşi recupereaza la centrul terenului, trimite către Izvernar, acesta deviază către Alex Crăciunescu care trage la colţul lung şi modifică tabela de scor, fapt ce-i bucură pe cei mai bine de 100 vălugeni din tribune. In minutul 19, centralul Cosmin Corocan mai arată un galben celor de la Văliug, în urma unui banal şi simplu fault de joc la centrul terenului. În minutul 23, în urma unui corner executat de pe partea stângă, mingea este reluată în gol de către Ciprian Chiraşcu. Un 1-1 meritat după cursul firesc al jocului. La cartonaşe lucrurile sunt foarte clare: conduc detaşat oaspeţii, au luat uşor patru, ba mai mult centralul Cosmin Corocan mai dă oaspeţilor încă un galben, şi astfel scorul este clar 0-5 ,,pentru” cei de la Văliug. Dar vai !!! Ciprian Gherasim mai avea unul şi uite aşa acum dacă are două merge în tribune. În afară de goalkeeperul Cristi Motreanu, toţi jucătorii oaspeţilor îi cer lui Corocan corectitudine. Şi-n 10, cei de la Văliug sunte peste ,,mineri”, că vrea sau nu asta centralul Corocan. În minutul 42, decarul celor de la Semenicul este descălţat de optarul gazdelor, arbitrul Corocan avertizându-l verbal pe Silviu Izvernar ,,Termină că te dau afară” sau ceva aproximativ… În minutul 43 acelaşi Silviu Izvernar, este călcat pe tendonul piciorului drept, unde fusese călcat cu un minut înainte, făra ca centralul să vadă asta dar să-l facă pe atacantul celor de la Văliug să strige către margine, unde se aflau oficiali ai partidei, de la AJFCS Ştiube Florin şi observatorul partidei Marius Popescu: ,, Băi Ştiube, face-ţi măi ceva că ne măcelăreşte ăsta, da-o …”, la care reprezentantul AJFCS Ştiube Florin a reacţionat firesc: ,,Domnule jucător, eu arbitrez?”… Fără cuvinte evident. În faza imediat urmatoare, acelaşi Silviu Izvernar încearcă să protejeze o minge la mijlocul terenului, jucătorul gazdelor cade şi centralul Corocan fluieră. ,,Băi gunoiule lasă-ne să jucăm” moment în care centralul face un sprint ,,a la Usain Bolt” cu cartobaşul roşu în mană către locul incidentului, moment în care fotbalistul se împinge cu capul către central, lovindu-l în nas. Gestul lui Silviu Izvernar, nu-l vrem pe stadioane, este incalificabil, dar nu mai vrem pe stadioane nici arbitraje ca cel de la Anina. Ridicându-se de la pământ centralul Cosmin Corocan, cu nasul plin de sânge fluieră finalul partidei… Silviu Izvernar cu capul în pământ, pleacă spre vestiare. Un sprint al antrenorului Lucian Dobre până lăngă Silviu Izvernar ,, Silviu, nu trebuia…” ,,O repriză întreagă am tot fost lovit, efectiv vănat, hărţuit…” În timp ce centralul primeşte primele îngrijiri medicale de la Georgiana Macsimovici, asistentul medical, jucătoriii echipei gazde se bucură că au luat cupa, Lucian Dobre îi adună pe cei de la Semenicul Văliug, ,,Vreau să vă mulţumesc tuturor pentru ceea ce aţi făcut pe tot parcursul acestui sezon. Sunt tare mândru de voi. Nu cred că unul dintre noi este mândru de gestul lui Silviu, dar s-au furat finale de Liga Campionilor. În cariera voastra ca jucători, o să mai fiţi furaţi. Nu vă doresc asta, dar…” Jucătorii de la Semenicul au vrut să părăsească terenul la insistenţele spectatorilor, să nu asiste la festivitatea de premiere dar, acelaşi profesionist Lucian Dobre le-a spus: ,,Nu-s băieţii de la Anina de vină cu nimic, haideţi să le întindem mâna şi să-i felicităm”… Un meci cu final trist… Incalificabil gestul lui Izernar Silviu, dar şi Cosmin Corocan trebuie sa pună fluierul în cui… Dan-Alioşa Ulici