Prima Pagina / CARANSEBEŞ / Festivalul „TOAMNA LA GUGULANI” ediția a VIII-a

Festivalul „TOAMNA LA GUGULANI” ediția a VIII-a

în Piața Centrală Agroalimentară

 

 

JOI, 05.10                                           FESTIVITATEA DE DESCHIDERE      

ora 11.00                     Premierea expozițiilor de: legume, fructe, flori, meșteri populari, concursuri;

 

ora 12.00                  SPECTACOL FOLCLORIC CU ANSAMBLUL „DOINA BANATULUI”

Soliștii vocali:  Maria Rusnac, Lorena Nica, Roxana Toader, Sandra Lăzărescu,

Florin Bojin, Maria Hurduzeu, Alin Olan, Daniela Vacărescu, Ion Alexandrescu,

Ionela Bădălan, Iosif Pușchiță, Maria Garaș,  Stana Stepanescu

Dirijor:  Sandu Simion Florea , coregraf Nistor Ghimboașă

Recital extraordinar cu ANDREEA  VOICA       

 

VINERI, 06.10                                       SPECTACOLE FOLCLORICE  cu:

 ora 12.00                    Ansamblul folcloric „Zestrea Gugulanilor” – coregraf, Simion Dragalina

Formația Nicușor Țunea din Caransebeș

Formația de dansuri „Pupi dă Floare” din Zăgujeni – coregraf, prof. Dorina Panga

                                    Ansamblul folcloric „ Barzava” Reșița, coregraf – Bagiu Petrică,

coordonator Maria  Aghescu , dirijor prof.Nicu Dobre, corepetitor prof. Adrian Constantin

solisti vocali : Camelia Ceocu, Liliana Chiosea, Cătălin Țaru

SÂMBĂTĂ, 07.10                                      SPECTACOLE FOLCLORICE cu:

  ora 11.00                    Fanfara Asociației Culturale „Voința” din Răcășdia  – dirijor  Șăin Alexandru

Ansamblul sârbesc „Sveti Nikola” din Radimna, coregraf  Tomislav Popovici

Ansamblul folcloric „Armenișana” din Armeniș, coregraf  Mitru Dragomir

 Ansamblul „Pusta Banatului” din Timișoara  – coordonator  Eugen Dongea

soliști vocali : Ana Jurj, Claudiu Târnăuceanu, Andreea Indru, Dolores Dondea

Formația de dansuri „Slătioara” din Slatina Timiș – coregraf  Pavel Perescu

 

 

 

DUMINICĂ, 08.10

ora 12.00                                              SPECTACOLE FOLCLORICE cu:

Ansamblul folcloric „Sânziene bănățene” din Giarmata, coregrafia Veronica Kretten,

coordonator: Maria Petchescu,  solist, Ciprian Pop

Ansamblul folcloric „Teregovana” din Teregova, coregraf – Ilie Pîrvulescu

Formația de dansuri „Cununa Bolvașniței”, din Bolvașnița, coregraf Florin Turnea

Ansamblul folcloric „Junii Gugulani” din Caransebeș, coregraf – Adrian Jurchescu,

coordonator și solist vocal – Adela Jurchescu

 

 

Notă: Organizatorii își rezervă dreptul de a aduce modificări programului propus

About editor editor

Lasă un răspuns