columbia-coasta-fildes-2-1Columbia: Ospina – Zuniga, Yepes, Zapata, Armero – Cuadrado, Aguilar, Sanchez, Rodriguez – Gutierrez, Ibarbo
Coasta de Fildeş: Barry – Aurier, Bamba, Zokora, Boka – Serey Die, Tiote – Gradel, Yaya Toure, Gervinho – Bony
Meciul începe cu tatonarile obişnuite şi totuşi, Gutierrez, în minutul 6 putea deschide scorul, columbianul trimiţând un şut frumos de la 18m puţin pe lângă poartă. Meciul este aprig disputat, ambele echipe vor să pună stăpânire pe mijlocul terenului dar cei care fac primul pas sunt columbienii, în minutul 17 prin Cuadrado, care trimite o minge periculoasă în careu, însă Zokora este pe fază şi reuşeşte să respingă în corner. În minutul 25, Tiote şutează mult peste poarta columbienilor. În minutul 28, Rodriguez îi pasează ideal lui Gutierrez, dar columbianul nu reuşeşte să trimită la poartă, ratând execuţia. În minutul 31, fundaşul ivorian Aurier şutează periculos din careu, dar Ospina este acolo şi reţine cu siguranţă. În minutul 37, Serey Die trage puternic spre poartă dar Zapata respinge frumos într-un moment dificil pentru defensiva columbiana. O repriză albă care nu mulţumeşte pe niciuna dintre combatante. Repriza secundă începe în nota de dominare ivoriană, Yaya Toure execută o lovitură liberă periculoasă dar pe lângă poartă. În minutul 59, şutul lui Cuadrado loveşte bara din stânga lui Barry. În minutul 60, Bony îi lasă locul lui Didier Drogba, ajuns la 33 de ani… În minutul 64, columbienii beneficiază de-o lovitură de la colţ, James Rodriguez se înalţă şi marchează cu capul pentru 1-0. În minutul 68, şutul lui Aurier este respins cu greu în corner de columbianul Ospina. În minutul 70, contraatac rapid al columbienilor, Quintero majorează scorul surprinzându-l pe Barry cu un şut sec, 2-0. Ivorienii nu cedează şi în minutul 74, Gervinho marchează în urma unei pătrunderi din partea stângă a careului. 2-1. Gervinho şi-a încununat evoluţia bună cu gol, fiind socotit ca fiind unul dintre cei mai buni jucători africani în această partidă. Până în minutul 89 n-am remarcat decât contrele jucătorilor, totuşi în limitele fair play-ului, minut în care, Quintero încearcă o execuţie de efect de la mare distanţă, dar ivorianul Barry apără în doi timpi. În minutul 90+2, Didier Drogba urmăreşte un balon dar portarul Ospina reuşeşte să respingă cu piciorul şi să menţină acest 2-1 înregistrat încă din minutul 74. Cu această victorie, echipa sud-americană adună alte trei puncte şi cu un total de 6 după două meciuri este aproape de optimi.

Info: fifa.com