Picture 301Pregătirea centralizată începută în a doua zi a anului de fetele lui Cristi Busuioc la Herculane a fost de bun augur. Am văzut în Polivalenta reşiţeană altceva decât am fost obişnuiţi să vedem. Ambiţie, dăruire, determinare, joc defensiv agresiv, joc ofensiv hotărât. Asta vor să vadă spectatorii la voi fetelor. Voi sunteţi în măsură să readuceţi oamenii în tribună. Pe fondul unui lot subţire numeric şi valoric al oltencelor, fetele universitare din Reşiţa şi-au făcut jocul, un joc de nota 10. 10, este şi numărul punctelor pe care le acumulează Universitatea Reşiţa. Un debut bun în returul Diviziei A, Seria B, contând pentru etapa a 12-a. Timişorencele Cristina Râpa şi Alexandra Cioriciu, arbitrele partidei au contribuit şi ele la jocul bun dintre cele două echipe universitare. Ne dorim să vedem cât mai des asemenea reprezentaţii ale arbitrilor pe arenele de sport.

Picture 311Cu siguranţa că prestaţii de acest gen cresc valoarea spectacolului sportiv. Jos pălaria în faţa acestor profesioniste din Timişoara. Sigur că cei prezenţi sâmbătă în Sala Polivalenta din Reşiţa au avut ce vedea. Dacă în poarta Universitaţii din Reşiţa ,,SUUPER COCO” face ca prin prestaţiile ei să vină în curând Gheorghe Tadici în tribună, acelaşi lucru îl pot spune şi despre prestaţia excelentă a Andrei Ioţa şi al celuilalt goalkeeper universitar, Alexandra Popescu. În meciul cu universitarele din Târgu Jiu, putem spune că le-a ieşit aproape tot fetelor, indiferent care dintre ele se aflau în poarta în momentele respective. Şi aici merită evidenţiat Liviu Viaşu, celălalt antrenor al Reşiţei, care nu ştiu cât a reuşit să vadă din meci, el interacţionând în mare parte din meci cu toţi cei trei goalkeeperi ai lotului. Să nu spunem că fetele din poartă n-au avut pauză nici în pauza meciului, Liviu Viaşu stând lângă ele certându-le părinteşte dar şi încurajându-le prieteneşte, profesionist. Dacă primul gol a picat abia în minutul patru al meciului, asta se datorează intervenţiilor bune ale Codruţei Buda la gazde şi ale Rodicăi Gruia la vizitatoare. Dacă Alexandra Mihai joacă handbal, joacă şi echipa UNIVERSITATEA REŞIŢA. Impulsionată de Cristian Busuioc, Alexandra trage echipa după ea şi astfel se joacă într-adevăr handbal la nivel înalt în Polivalenta reşiţeană. Apărarea işi face datoria, ,,SUUPER COCO” închide poarta, mai mult e pasatoarea decisivă pentru Adriana Voina, care nu iartă. Până şi spectatorii din Polivalentă n-o mai văd pentru mult timp pe Adriana ca făcând parte din echipa Universitaţii din Reşiţa. ,,Treiarul ăsta al nostru are loc la orice echipă din prima liga, e jucătoarea completă. În aparare e de netrecut, are o viteză ca a lui Lăcătuş şi rupe poarta când aruncă. Nu o prinde toamna la Reşiţa”, vorbesc între ei spectatorii… Foarte bună prestaţia în ambele faze ale jocului ale Alexandrei Dinu, agresivă în apărare şi bună hărţuitoare pe extremă. Foarte bun jocul în prima repriză al argintului viu Beatrice Kovari. Dacă în minutul 9:43 scorul a fost egal 3-3, e momentul în care Universitarele din Reşiţa trec serios la treabă şi i-au frâiele partidei în mâini. În minutul 16:19 consemnăm un 6-3, în minutul 21:03 un 8:5, în minutul 24:42 un 11-7 şi ajungem la minutul 30:00 când la pauză consemnăm un 16-10 meritat. De la fetele din Târgu Jiu, n-am putut remarca în această primă repriză decât evoluţia goalkeeperului Rodica Gruia şi cât de cât evoluţia Iuliei Buncilă.

Picture 206,, Multe fete au plecat în această iarnă de la echipă, suntem în reconstrucţie şi noi, şi luăm modelul fetelor universitare din Reşiţa. Se vede deja munca la această echipă. Spun asta pentru că sunt foarte surprins de evoluţia fetelor de la Universitatea Reşiţa, faţa de meciul din tur” mi-a mărturisit secundul fetelor din Târgu Jiu. 19-10 e scorul după doar trei minute din repriza secundă. Patru intervenţii de senzaţie în doar trei minute ale Andrei Ioţa şi trei contraatacuri soldate cu două goluri Andrada Stamin şi unul Lorena Mocodean, fac posibilă cea mai mare diferenţă de scor din această partidă, nouă goluri. Pe fondul unei uşoare relaxări a fetelor gazde, oltencele reduc scorul la şase diferenţa in minutul 54:37. Dacă Alexandra Popescu şi-a făcut bine treaba în poartă, acelaşi lucru il spunem despre Alina Cristea, care a făcut o repriză secundă de excepţie, atât în plan tehnic cât şi în cel tactic, muncă încununată cu şase goluri în dreptul casetei tehnice în plan personal şi cu alte trei asisturi. Iasmina Roşian marcând şi ea un gol, gol dedicat lui Liviu Viaşu
la împlinirea celor 45 de ani împliniţi chiar în ziua meciului. Victoria cu 31-24, i-a fost dedicată de către universitare lui Liviu Viaşu.
Un sincer LA MULTI ANI si de la noi cei de la STIRI DIN BANAT lui Liviu Viaşu şi la cât mai multe victorii pe banca Universităţii Reşiţa.
Felicitări fetelor şi baftă la Târgu Mureş etapa viitoare !

Universitatea Reşiţa: Cristian Busuioc şi Liviu Viaşu – Codruţa Buda, Andra Ioţa, Alexandra Popescu – Adriana Voina (7 goluri), Andrada Stamin (7 goluri), Alina Cristea (6 goluri), Alexandra Mihai (5 goluri), Lorena Mocodean (3 goluri), Beatrice Kovari (2 goluri), Iasmina Roşian (1 gol), Claudia Baldovin, Alexandra Dinu, Gianina Iung, Lavinia Grozuţa, Andreea Matula, Laura Dumitrescu.

Universitatea ,,Constantin Brâncuşi” Târgu Jiu: Eduard Guţa – Rodica Gruia, Maria Sîrbu, Elena Negru – Iulia Buncilă (7 goluri), Florina Toader (5 goluri), Elena Enache (4 goluri), Ioana Toader (3 goluri), Angela Mogoş (2 goluri), Andreea Giurcan (2 goluri), Ioana Căţelu (1 gol).